;

Németország;Orbán Viktor;Olaf Scholz;

- Berlini pofonok

Miközben a mértékadó német napilapok általában nagy terjedelemben számolnak be arról, ha egy külföldi kormányfő a kancellári hivatalban jár, múlt kedden a Frankfurter Allgemeine Zeitungban egyetlen sor sem jelent meg Orbán Viktor és Olaf Scholz előző napi találkozójáról, ami sokat elárul a két ország jelenlegi kapcsolatairól. Berlin annyira nem bízik Budapestben, hogy már közös sajtóértekezletet sem akar szervezni a magyar vendéggel. Máig csak találgatni lehet a találkozó lényegéről, de a magyar miniszterelnök azt azért nem adhatta elő vendéglátójának, mint amit a berlini Hiltonban, miszerint aki Magyarországgal szövetkezik, az nyer. A német kormány mindent tud Magyarországról, s jól tudja: a magyarok az ukrajnai orosz agresszió legnagyobb vesztesei közé tartoznak.

A magyar kormányfő szénája rosszul áll Berlinben, Scholz koalíciójának egyetlen tagja sem rokonszenvez kabinetünkkel, a Zöldek kifejezetten ellenségesek vele szemben, de az ellenzékbe szorult CDU-val sem olyan a kapcsolat, mint Angela Merkel idején volt, amit nagyon jól mutat, hogy a kereszténydemokraták elnöke, Friedrich Merz, nem fogadta a magyar miniszterelnököt. Mégis azzal, hogy Orbán egyáltalán elmehetett a kancellári hivatalba, a kormány elviekben megcáfolhatta volna azokat a bírálatokat, amelyek szerint a magyar miniszterelnök persona non gratának számít a fontosabb nyugati fővárosokban az oroszbarát kijelentések és a közös uniós szankciók féktelen bírálata miatt.

Scholz azonban teljesen nyilvánvalóvá akarta tenni: nem ő akart találkozni a magyar miniszterelnökkel, sőt, egyenesen el kívánt határolódni tőle, máshogy ugyanis nem lehet magyarázni azt, hogy Orbán vizitje után mindössze négy nappal fogadta Dobrev Klárát, a DK európai parlamenti képviselőjét, az Európai Szocialisták Pártjának berlini kongresszusán pedig a szocialista Kunhalmi Ágnessel is találkozott.

Lássuk be, ez hatalmas pofon volt a magyar miniszterelnöknek, s minden bizonnyal saját megalázásának tartja. Ez pedig újabb retorikai fordulathoz vezetett a magyar kormányzati politikusok körében. Tavaly decemberben még a Bild napilapban megjelent vendégkommentárjában Orbán ugyan bírálta az akkor újonnan megalakult kormányt genderpolitikájáért, de április végén már békülékeny hangot ütött meg, felismerve, Németország elengedhetetlen partner, bármilyen kabinet van hatalmon. A berlini látogatás előtt aztán végképp elcsitultak azok a hangok, amelyek szerint a mostani német kormány már nem az, mint Merkel idején. Miután azonban magyar ellenzéki politikusok is feltűntek Berlinben, a kormány illusztris személyiségei össztüzet zúdítottak Scholra, előkerült a „CumEx”-botrány, ami hamburgi polgármestersége idején történt, sőt, Kovács Zoltán azt mondta, Dobrev „korrupciós tanfolyamon” járt a német kancellárnál: eszerint a nemzetközi kormányzat kommunikációért felelős államtitkár azt feltételezi, hogy a magyarok egy részének memóriája a négy napot sem haladja meg.

Az elmúlt hét diplomáciai szempontból nagy pofon volt a kormánynak, amely megint szembesült azzal, mennyire veszik komolyan Európában.