;

plágium;Kölcsey Ferenc Gimnázium;Kodolányi János Egyetem;

- Csak akkor vizsgálhatja a tanárokat kirúgó, plágiumgyanúba keveredő Marosi Beatrix szakdolgozatát az egyetem, ha ezt ő maga is úgy akarja

Ami az interneten fent van, az nem azonos azzal a példánnyal, mint ami az egyetemi könyvtárban pihen 

A Kodolányi János Egyetem (KJE) lezárta Marosi Beatrix szakdolgozatának vizsgálatát, és az eljárás végén megállapította, hogy az egyetemnek nincs joga hivatalosan felülvizsgálni a plágiumgyanút, az online elérhető dokumentum pedig nem pontosan egyezik a náluk található diplomamunkával. Ezért mindenképpen Marosi hozzájárulására lenne szükség a dolgozat további vizsgálatához  – írja a Telex.

Mint korábban lapunk is beszámolt róla, a kölcseys tanárokat kirúgó Marosi Beatrix szakdolgozata azt követően került az érdeklődés középpontjába, hogy Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő nemrégiben azt állította, az „jelentős részben rossz plágium, a copy-paste módszerrel szabálytalanul bemásolt szövegrészekből áll”.

A portálnak megküldött dokumentum szerint a hivatalos egyetemi vizsgálat eredményei a következők:

  • Marosi Beatrix a Kodolányi János Egyetemen 2013-ban Erkölcstan, Etika szakos pedagógus szakirányú továbbképzési szakon szerzett diplomát, amely korábbi tanár szakos diplomájára épült. Tanári képesítést tehát korábbi végzettségével szerzett.

  • A KJE belső eljárása megállapította, hogy a jelenlegi jogszabályi keretek miatt a közel tíz évvel ezelőtt kiadott diploma tartalmi felülvizsgálatára az egyetemnek nincs joga. A hatályos jogszabályok alapján, az elévülési időre tekintettel, valamint a személyiségi jogok miatt a felsőoktatási intézménynek nincs hatásköre ilyen vizsgálatot lefolytatni. A szakdolgozat szerzői jogi védelem alatt álló mű, egy olyan „ügyirat”, amelyet a hallgató és az intézmény közötti kapcsolat szerint a polgári jog véd.

  • A sajtóban megjelent esetleges szerzői jogi jogsértéssel kapcsolatban a Kodolányi János Egyetem megállapította, hogy az internetre feltöltött szakdolgozat – annak megjelent részei – nem azonos a KJE könyvtárában található, és egyben hivatalosnak tekinthető szakdolgozattal.

  • A Magyar Hang oldalán megjelent cikk állításával szemben a szakdolgozat nem a KJE rektorának korábbi cikkéből idéz. Itt csak véletlen névazonosság áll fenn a két személy között.

Ugyanakkor a dokumentum azt nem részletezi, pontosan milyen különbségek vannak Marosi egyetemi könyvtárban megőrzött eredeti szakdolgozata és a dolgozat online elérhető verziója között, és nem írnak arról sem, mi lehet az oka a két verzió közötti eltérésnek. Az intézmény szerint két út lehetséges az ügy tisztázására: vagy az érintett írásban hozzájárulását adja az egyetemnek szakdolgozata teljes átvizsgálásához, vagy a szerzői jogok megsértése miatt indul hatósági eljárás, de ilyet kizárólag a jogosultak (azaz a plagizált szerzők) indíthatnak. 

„A Kodolányi János Egyetem felkér minden érintettet, hogy az esetleges plágiumgyanúval kapcsolatban a szerzői jogaik megsértése miatt forduljanak bíróságon keresztül a Szerző Jogi Szakértői Testülethez. Az Egyetem – kizárólag az érintett hozzájárulásával – kész segíteni bármilyen további vizsgálatot”.

A Telex kereste Marosi Beatrixot, hogy megtudja, hozzájárulását adja-e az egyetemnek a szakdolgozata alaposabb átvizsgálásához, illetve több érintett szerzőt is, hogy élnek-e a plágiumgyanú kivizsgálása érdekében jogi eszközökkel. Válasz a cikk megjelenéséig nem érkezett. 

Azon akadtak ki, hogy egy-egy Nyugat-ellenes kijelentésük kvízkérdésként szerepel az amerikai nagykövetség videójában.