roma;közgyűlés;ORÖ;

- „Nem biodíszletnek vagyunk itt” – Először tartott ülést az ORÖ az elnök letartóztatása óta, békésen kezdődött, aztán elszabadultak az indulatok

Az egyik napirendi pont a pénzügyi bizottság tagjainak visszahívása és új tisztségviselők megválasztása lett volna.

Először tartott közgyűlést az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) azóta, hogy korrupciós bűncselekmény miatt augusztus végén őrizetbe vették, majd letartóztatták Agócs János elnököt. A gyanú szerint 30 millió forintért árulta tisztségét: tetten érték, amikor egyik helyettese, az ügyészséggel együttműködő ifjabb Farkas László átadta neki a kért összeg első részletét, 18 millió forintot. Az elnöki teendőket Lakatos Oszkár általános elnökhelyettes látja el.

A viharos előzmények ellenére kifejezetten békés hangulatban kezdődött hétfőn a rendkívüli közgyűlés: Váradi Gábor miskolci ORÖ-képviselő szükségét érezte annak, hogy napirend előtt beszámoljon a Székesfehérváron rendezett második nemzetiségi horgászverseny történéseiről. Megtudhattuk, hogy az eseményen 19 csapat indult, a résztvevők összesen 800 kiló halat fogtak ki, az első helyet pedig a Roma Sajtóközpont szerezte meg.

A következő felszólalások már jóval inkább alkalmasak voltak a nyugalom megzavarására. Dancs Mihály kijelentette például, hogy a folyamatos hatalmi harcok mellett az ORÖ-ben „az elmúlt két évben érdemi munka nem folyt”, és azt is kifogásolta, hogy a testület nem tesz közzé állásfoglalásokat a cigányokat érintő aktuálpolitikai ügyekben. Ifjabb Farkas László nehezményezte, hogy a közgyűlés nem foglalkozik az ORÖ-ben kialakult helyzettel, ahogyan az energiaválsággal vagy a népszámlálással sem. „Nem biodíszletnek vagyunk itt” – bírálta Lakatost Oszkárt, aki szerinte antidemokratikusan vezeti a testületet.

Csóka János megragadta az alkalmat, hogy a Lungo Drom frakciója nevében elhatárolódjon Agócs Jánostól és azoktól, akik esetleg kiárusítják tisztségüket, de ugyanígy elhatárolódott a „nagyon rossz történelmi időket idéző módszerektől is”. Utóbbival arra az eljárásra utalt, ahogyan ifjabb Farkas lebuktatta Agócsot. Ehhez kapcsolódva Orsós János bejelentette, hogy nyolc képviselő kivált a Fiatal Romák Országos Szövetségéből, a Firoszból. (Ennek a szervezetnek ifjabb Farkas az elnöke, Agócs János is a Firosz színeiben szerzett mandátumot.)

Az egyik napirendi pont a pénzügyi bizottság tagjainak visszahívása és új tisztségviselők megválasztása lett volna, de többek javaslatára – mivel a testület vezetője nem volt jelen – Lakatos Oszkár visszavonta az indítványt. Mindez nem akadályozta meg a pénzügyi bizottság három tagját abban, hogy lemondjon posztjáról.

Korábban a Lungo Drom és szövetségesei új szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) fogadtattak el, amely ellen Agócs János törvényességi észrevételt tett. A fővárosi kormányhivatal is jogszabálysértő rendelkezéseket talált a szövegben.

Az szmsz-ről szóló napirendi pont megtárgyalását nem túl hosszú ideig tartó, de annál hevesebb ordibálás vezette fel. 

Ifjabb Farkas László úgy ítélte meg, hogy diktatúra van az ORÖ-ben. Lakatos Oszkár megvonta tőle a szót, miközben arra hívta fel a figyelmét, elvárható lenne, hogy az ORÖ képviselőinek hozzászólásait „tisztesség, becsület és kultúra” jellemezze. Dancs Mihály nehezen viselte, hogy Lakatos Oszkár nem nyitott vitát a beterjesztett szmsz-ről, ezért – vaskos szitokszavakkal kifejezve felháborodását – elhagyta a termet. Az elnökségi pulpitusnál ülő Varga Zoltán részéről a tiltakozók magatartása váltott ki nemtetszést. Sorolta, hogy mi mindent vélt felfedezni némelyek megnyilvánulásában: lejáratás, mocskolódás, megalázás, kioktatás.

A közgyűlés végül hatályon kívül helyezte a kormányhivatal által kifogásolt szmsz-t, és elfogadta a beterjesztett másik változatot.

A televízió és reggeli műsorvezetője közös megegyezéssel válnak meg egymástól, mert  „máshogy képzelik el” a jövőt.