MSZP;szociáldemokrácia;

- Quo vadis, Szociáldemokrácia?

A gyárkapuban áll az Emeszpé és tiltakozik az emberek kizsákmányolása ellen. A magyar emberek kizsákmányolása ellen.

- Nem hagyjuk, hogy a tőkések kizsákmányolják a magyar embereket, akárhonnan jöttek! Be kell tartaniuk a még mindig érvényes szabályokat! Működő, elismert szakszervezetet akarunk! - kiáltja az Emeszpé. Aztán a jól végzett tiltakozás és a sikeres facebookos közvetítés után komótosan elindul a gyárból vissza Pestre. Szembejön vele a Szociáldemokrácia.

- Quo vadis, domine? - kérdezi az Emeszpé.

- Megyek a gyárba alkudni a kizsákmányolás mértékéről - mondta a Szociáldemokrácia -, amint tudod, én elfogadom a kapitalizmust, és most nincs ott senki, aki alkudozzon, megegyezzen és hirdesse az igét.

- Ó, hát a szakszervezetért tüntetünk éppen, az ő dolga alkudni és megegyezni. Pesten meg kerítettünk szövetségeseket. Velük győztünk is. Már nem ég a város, Néró jobban van, és nemcsak minket gondol ellenfélnek, sőt... Majd' minden szövetségesünk több hívet toborzott magának, mint mi.

- Fölöttébb érdekfeszítő, amit mondasz. Gyere, üljünk be ide a kocsmába egy sörre, beszéljük ezt meg! Bizton találunk ott a mi híveink közül néhányat. Tudjuk meg, ők miként vélekednek erről! - javasolta a Szociáldemokrácia

- Nem lesz az úgy jó - mondta az Emeszpé -, az ilyesmit meg kell szervezni. Korántsem biztos, hogy abban a kocsmában a mi híveink isszák a sört. Ha velük akarsz találkozni, akkor azt elő kell készíteni. Különben is, mennem kell Pestre, ahol egyrészt többen vagyunk, másrészt alkudozni, egyeztetni a szövetségeseinkkel szükséges, hogy érezzék az erőnket, a szervezeti jelenlétünket.

- Hallom, mióta felvásárolták mindenütt a fórumot, nektek nem jut szó, és a szövetségeseitek közvetlenül szólnak a választókhoz.

- Így van – mondta az Emeszpé. - A legnagyobb szövetségesünk húszezer támogatónak juttatja el az üzeneteit rendszeresen, és azok megmutatják az igét a barátaiknak. Nap mint nap.

- Ügyes – mondta a Szociáldemokrácia, de csak úgy magának. – És ti is hasonlóan tesztek?

- Dehogy! – jelentette ki határozottan az Emeszpé. – Évek óta sokkal profibb megoldásokat használunk.

- Értem. Akkor én most tovább megyek. Azért a kongresszusra benézek. Meghallgatom, miket beszéltek - a Szociáldemokrácia megigazította a köntösét, meghúzta a saruja kötését. - Nyugodtan hivatkozzatok rám! Végtére is tőletek tudom, hogy milyen vagyok, milyen leszek - dünnyögte. Intett, lassan, gondolataiba merülve elindult, majd megfordult. - Add át kézcsókomat a jövendő társelnöknek! - mondta a Szociáldemokrácia, és energikus, szapora léptekkel elment. Az ellenkező irányba.

Egy szocialista vezető, uniós képviselő visszaadta a párttagságát. A szociáldemokrácia nevében, a szocáldemokrácia megújítása érdekében keresi az esélyt a politikai térben. A városomban már három szocialista elnököm távozott, és politizál tovább másutt. Amikor bejelentették, megkértük őket, hogy ne menjenek messzire. Nem vesztünk össze, hanem összefogtunk, amikor arra szükség mutatkozott. Más pártokban, nem kifejezetten szociáldemokrata közösségekben találták meg a helyüket.

A szociáldemokrácia nem pozíciókról és nem helyezkedésről szól. Azért a baloldali gondolatnak mindig van valamilyen szervezetszerű hordozója, akár több is, amit politikusok működtetnek.

Manapság ritkán használjuk a hagyományos, szociáldemokrata érvelést. Kerüljük a saját közhelyeinket. Befelé politizálunk, belső szövetségek mentén választjuk ki vezetőinket, képviselőinket. Ehhez valóban nem szükséges a szociáldemokrata érvek napi használata.

Mostanra bebizonyosodott, hogy nincs okszerű kapcsolat a szervezeten belüli eredményesség, pozíciószerzés és a politikai hatékonyság, a sikeres választási szereplés között. Miért is lenne. Nem hiszem, hogy nagyot tévedek, ha úgy látom, hogy a baloldalon a személyi mozgások, pártválasztások, kilépések nem a szocáldemokrata eszme körüli viták okán történnek.

Ha eldőlnek az egzisztenciális kérdések,  még az is lehet,  hogy a hétvégi MSZP-kongresszuson nyíltszíni tapsot kap a szociáldemokrácia. Ha arra jár.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.