A földgázszállítás leállításával fenyegette meg az Európpai Uniót Alekszej Miller, az orosz gázipari óriás, a Gazprom elnök-vezérigazgatója abban az esetben, ha a 27 tagország árkorlátozással sújtja az orosz exportot – hívja fel a figyelmet a Reuters az interjúra, amelyet a cégvezető az orosz állami televíziónak adott.
Alekszej Miller – aki Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentését visszhangozta ezzel – az orosz gáz árának a korlátozása nyilvánvalóan a hatályban lévő szerződések megsértését jelentené. Ehhez már a Reuters fűzi hozzá, hogy Szaúd-Arábia után Oroszország a világ második legnagyobb kőolajexportőre és legnagyobb földgázexportőre, a szállítás megszakadása pedig megrengetné a világ energiapiacait és az eddiginél is magasabb energiaárakkal járna.
Az orosz földgáz árának a korlátozásával a legfelsőbb EU-s szinteken gondolkodnak, nemrég Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is előállt vele, mondván, ezzel harcolnának az ellen, hogy a Kreml manipulálja az energiahordozók árát. Az, hogy az ötletet át is vigye, borítékolhatóan akadályokba fog ütközni, Orbán Viktor kormánya legalábbis már többször jelezte,. hogy tárgyalni sem hajlandó olyan szankciókról, amelyek a Gazpromot vagy az orosz gázexportot sújtják. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt héten tárgyalt Alekszej Millerrel, a megbeszéléséről pedig azzal jött ki, hogy a földgázszállítást nem sújthatják szankciók, Magyarország földgázellátása a jelenlegi válsághelyzetben is biztonságban van, miután a Gazprom vezérigazgatója megerősítette hosszú távú elkötelezettségét a Török Áramlat működtetése és a magyarországi szállítások fenntartása mellett.
Szijjártó Péter: Magyarországon semmifajta korlátozásra nem lesz szükség, a földgázszállítást nem sújthatják szankciók