Behívatta mára a budapesti ukrán ügyvivőt a Külgazdasági és Külügyminisztérium a Munkácson eltávolított turul szobor ügyében – mondta Szijjártó Péter miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában pénteken.
Az ügy előzménye, hogy a munkácsi városi tanács elnöke arra utasította a történelmi múzeum igazgatóját, hogy távolítsa el a magyar jelképet a vár bástyáján álló obeliszkről, és Ukrajna állami jelképét, az úgynevezett „trizubot”, vagyis a háromágú szigonyt tegyék a helyére. A döntés után pár órával csütörtök délután elvitték a szobrot, de a trizub este még nem került a helyére.
A tárcavezető ennek kapcsán arról beszélt, az nem kérdés, hogy Ukrajnában a háború előtt inkorrektül bántak a magyar nemzeti közösséggel, a kárpátaljai magyarokkal, de ezt a kérdést a magyar kormány a háború kitörése óta zárójelbe tette. „Azt gondoljuk, hogy ennek megvitatására majd akkor kell sort keríteni, ha ismételten béke lesz Ukrajnában. Adja a Jóisten, hogy minél előbb ez bekövetkezzen. Most amit leginkább tehetünk, az az, hogy a lehető legjobb kapcsolatot tartjuk fenn a kárpátaljai vezetőkkel” - fogalmazott a miniszter. Itt külön kiemelte Viktor Mikita kárpátaljai kormányzó szerepét aki, nagyon sokat tett azért, hogy a belső menekültek érkezését követően kialakult feszültségek se alakuljanak át etnikai, nemzetiségi alapú konfliktusokká. Éppen ezért is tartja az ő munkájának támogatását a legfontosabbnak.
A külgazdasági és külügyminiszter a magyarokkal szembeni teljesen fölösleges provokációnak nevezte a munkácsi turulszobor eltávolítását, és elmondta, hogy a kormányzó segítségét kérték az ügyben.
„Biztos vagyok benne, hogy ő erről nem tudott, az ő józansága, a korrekt megközelítése teljes mértékben ellentétben áll azzal, amit most provokáció szintjén műveltek” - jelentette ki. Szijjártó Péter szerint nincs jelentősége, ez kinek a provokációja volt, a kormánynak most a kárpátaljai magyarok mellett való kiállás legfontosabb.
Noha Kijev budapesti képviselőjének időről-időre jelenése van a tárca épületében, a megszállás kezdete óta a Putyin-rezsim budapesti nagykövetével egyszer sem tudatta ilyen formában a magyar külügy a kifogásait.