oktatás;ellenzék;tiltakozás;polgármesterek;tankerületek;

- Tizenöt ellenzéki polgármester követeli a tankerületi rendszer felszámolását

Tizennégy budapesti kerület és Budaörs polgármestere írta alá követelést.

Végleg megbukott a közoktatás kormányzati központosítása. A magyar közoktatás összeomlott - jelentette ki szerkesztőségünk részére is eljuttatott közleményében 15 ellenzéki polgármester.

A közlemény aláírói szerint az összeomlás bekövetkeztése várható volt azóta, hogy az állam közel egy évtizede elvette a helyi önkormányzatoktól az iskolák fenntartásának jogát. Álláspontjuk szerint kiderült, hogy a központi kormányzat által felállított és többször átalakított intézményrendszer nem csak hogy nem állította meg a közoktatás romlását, de nem is volt ez irányú szándék.

„Az, hogy a tankerületi központok a diákok, pedagógusok, és szülők jogos követeléseinek segítése és a megoldások keresése helyett pénzmegvonással és - súlyosbítva a kialakult pedagógushiányt - elbocsátással fenyegeti a pedagógusokat, világosan mutatja: ez az intézményrendszer nem oktatási, hanem kizárólag hatalmi célokat szolgál”

- írták.

A polgármesterek tiltakozásuknak adtak hangot:

  • a pedagógusok, a diákok, a szülők követeléseinek semmibevétele ellen

  • a pedagógusok diktatórikus rendszereket idéző fenyegetése, bércsökkentése és elbocsátása ellen

  • a közoktatásban kialakult vészhelyzetet leplező, a közvélemény félrevezetését szolgáló kormányzati kommunikáció ellen, hozzátéve, a közoktatás finanszírozása nem az Európai Unió, vagy bárki más, hanem a kormány kizárólagos felelőssége

  • valamint az ellen, hogy az Orbán-kormány ennek a felelősségnek az önkormányzatok vagyonát jelentő közoktatási infrastruktúra államosítása óta sem tesz eleget.

Előálltak három követeléssel is, elsőként azt írták: követelik, hogy a kormány kezdjen érdemi tárgyalásokat a pedagógusok érdekképviseleteivel, s teljesítsék jogos követeléseiket. Emellett követelik a tankerületi rendszer felszámolását, mert álláspontjuk szerint bebizonyosodott, hogy nem segíti, hanem gátolja a közoktatás működését. Azt is követelték, hogy amennyiben a központi kormányzat „egy évtized után sem tud olyan rendszert kialakítani, amely képes működtetni a közoktatást, akkor kudarcát elismerve kezdjen tárgyalásokat az önkormányzatokkal az iskolák és az azok finanszírozásához szükséges források átadásáról”.

Az aláírók névsora:

V. Naszályi Márta, Budapest, I. kerületi polgármester

Örsi Gergely Budapest II. kerületi polgármester

Kiss László Budapest III. kerületi polgármester

Déri Tibor Budapest IV. kerületi polgármester

Soproni Tamás Budapest VI. kerületi polgármester

Niedermüller Péter Budapest VII. kerületi polgármester

Pikó András Budapest VIII. kerületi polgármester

Baranyi Krisztina Budapest IX kerületi polgármester

László Imre Budapest XI. kerületi polgármester

Tóth József Budapest XIII. kerületi polgármester

Horváth Csaba Budapest XIV. kerületi polgármester

Cserdiné, Németh Angéla Budapest XV. kerületi polgármester

Szaniszló Sándor Budapest XVIII. kerületi polgármester

Gajda Péter Budapest XIX. kerületi polgármester

Wittinghof Tamás Budaörs polgármestere

A nagy szárazság után alig maradt pénz a kárenyhítési alapban, így az őszi viharok áldozatai aggódnak, a veszteségüknek töredékét térítik meg. A kincstár nem siet megnyugtatni őket.