Nobel-békedíj;2022;

- Megosztva egy belarusz emberi jogi aktivista, illetve egy orosz és egy ukrán civil szervezet kapta a 2022-es Nobel-békedíjat

Lehet, hogy csak véletlen, de Vlagyimir Putyin orosz elnök ma ünnepli a 70. születésnapját.  

Megosztva egy belarusz emberi jogi aktivista, Alesz Bjaljacki és két szervezet, az 1987-ben alapított orosz Memorial Társaság, illetve az ukrán Polgári Szabadságjogi Központ (CCL) kapja 2022-ben a Nobel-békedíjat – jelentette be péntek délelőtt 11 órakor Oslóban Berit Reiss-Andersen,  a norvég Nobel-bizottság elnöke.

A bejelentést és a méltatást a YouTube-on lehetett követni.

Alesz Bjaljacki, a Vjaszna nevű emberi jogi szervezet alapítója 2021. július 14. óta börtönben van Belaruszban adócsalás vádja miatt.

Az orosz Memorial Társaságot még a Szovjetunió összeomlása előtt, 1987-ben alapították emberi jogi aktivisták a sztálinista rendszer bűneinek dokumentálására, a politikai foglyai sorsának a felderítésére. Mostanában a létezéséért küzd, működését 2021. december 28-án betiltották a történelemhamisításról és a külföldről támogatott civil szervezetek nyilvántartásáról szóló elhíresült 2012-es törvény megsértésére hivatkozva. Egyik alapítója a szintén Nobel-békedíjas orosz emigráns kutató, Andrej Szaharov volt.

A Memorial Társaságból az évtizedek alatt kinőtt egy másik jogi entitás, a Memorial Emberi Jogi Központ, amely a jelenkori, főleg a Vlagyimir Putyin hivatali ideje alatt elkövetett jogsértésekkel foglalkozik. Utóbbit az orosz ügyészség már 2014-ben külföldi ügynökként bélyegezte meg, és be akarja tiltani a törvény alapján. A törvény azt mondja ki, hogy külföldi ügynökként kell regisztrálnia magát minden szervezetnek, amely nem csak belföldi anyagi támogatásban részesül Oroszországban.

Lehet, hogy csak véletlen, de Vlagyimir Putyin orosz elnök ma ünnepli a 70. születésnapját.  

A 2007-ben Kijevben alapított CCL az emberi jogok és a demokrácia ügyének zászlóvivője Ukrajnában, egyik fő célja, hogy a kelet-európai ország együttműködjön a Nemzetközi Büntetőbírósággal. Azután, hogy Oroszország 2022. február 24-én elindította a háborúját Ukrajna ellen, a CCL a polgári személyek elleni háborús bűnök dokumentálásában, az elkövetők azonosításában végez úttörő munkát.

2022-ben a norvég Nobel-bizottság az emberi jogok három kiemelkedő képviselőjét ismeri el – jelentette ki Berit Reiss-Andersen. Felszólítjuk a belarusz hatóságokat, hogy engedjék szabadon Alesz Bjaljackit – hangoztatta később egy kérdésre válaszul, hozzáfűzve, tarat attól, hogy ez a követelése nem túl realisztikus, hiszen Belaruszban több ezer politikai fogoly él rács mögött. Azt a norvég Nobel-bizottság elnöke cáfolta, hogy a Memorial díjazásával a születésnapját ünneplő Vlagyimir Putyinnak akartak volna üzenni, már azon kívül, hogy ahogyan Aljakszandr Lukasenka Belaruszban, Oroszországban Vlagyimir Putyin is egy autoriter, elnyomó rezsimet tart fenn.

Az uniós miniszterelnökök és elnökök prágai csúcstalálkozójáról bejelentkezve is felmondta az energiaválsággal kapcsolatos kormányzati mantrát a kormányfő.