Oroszország;atomerőmű;tábornok;Ukrajna;háború;leváltás;szökés;média;házi őrizet;Zaporizzsja;

Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója

- Szabadon engedték az oroszok a Zaporizzsja Atomerőmű ukrán főigazgatóját

Európa legnagyobb nukleáris létesítményének vezetője mellett a háborúellenes moszkvai újságírónőnek is szerencséje volt, sikerült megszöknie házi őrizetéből.

Üdvözlöm Ihor Murasov, a Zaporizzsja Atomerőmű főigazgatójának szabadlábra helyezését és megerősítést kaptam, hogy épségben visszatért családjához – idézte Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergiaügynökség (NAÜ) főigazgatójának hétfői Twitter-bejegyzését a Sky News. Azt egyelőre nem tudni, hogy Murasovot miért vették őrizetbe még pénteken.

Amint arról a Népszava is beszámolt, Ukrajnában a március óta orosz megszállás alatt álló Európa legnagyobb atomerőművét vezető férfi a közeli Enerhodar városába tartott, amikor orosz járőrök kiszállították az autójából, bekötötték a szemét és ismeretlen helyre szállították. Az atomerőmű hónapok óta háborús események színhelye, és a NAÜ helyszíni delegációja a nukleáris létesítmény demilitarizálására szólított fel.

Szintén kényszerintézkedés alatt állt Moszkvában egy orosz háborúellenes újságírónő, Marina Ovszjannikova is, akinek a jelek szerint sikerült megszöknie gyermekével együtt a hatóságok elől. Augusztusban lapunk is írt arról, hogy a moszkvai bíróság két hónapra házi őrizetbe helyezte az orosz állami tévé volt szerkesztőjét „a júliusi háborúellenes tiltakozásával kapcsolatos tárgyalásig”.

Ovszjannikovát az orosz hadseregről szóló álhírek terjesztésével vádolták meg, és az orosz törvények szerint 10 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik az újságírót. A Russia Today orosz állami hírügynökség arról számolt be, hogy lányával elmenekült, holléte ismeretlen, nevét és fotóját közzétették az orosz belügyminisztérium honlapján, „az igazságszolgáltatás elől menekülők” listáján.

A bátor újságírónőt július végén már elítélték egyszemélyes tüntetéséért, amelyen Putyint gyilkosnak, katonáit nácinak nevezte. Akkor ötvenezer rubel, forintba átszámolva, több mint 300 ezer forint pénzbírsággal sújtották. Előzőleg, az Ukrajna elleni orosz invázió megindítását követő tettért tavasszal tíz napnyi fogházra, 30 ezer rubel közigazgatási bírságra, valamint akár 50 órányi közmunkára ítélték. Az első „bűne” az volt, hogy március 14-én az orosz köztévé, a Pervij Kanal hírműsorának kellős közepén tiltakozott az Ukrajna elleni agresszió ellen egy háborúellenes táblával, arra is felhívva az oroszokat, hogy ne higgyenek a hazug propagandának. 

A kudarcok után Putyin tábornokot cserél

Oroszország menesztette nyugati katonai körzete parancsnokát – írja a Sky News az RBC hírügynökségre hivatkozva. A hír szerint az elmúlt hetekben a háborúban elszenvedett sorozatos orosz vereség után Alekszandr Zsuravljov vezérezredest Roman Berdnikov altábornagy váltja. Eközben ukrán katonák, miután a hétvégén visszafoglalták a donyecki Liman városát, hétfőn nemzeti zászlót tűztek ki két Herszon megyei falu, Arhangelszk és Miroljubivka oroszok által „annektált” városban is.

A most menesztett Alekszandr Zsuravljov vezérezredes (balra) Vlagyimir Putyin mögött, amikor még teljes volt az összhang

Orbán Viktor magyar miniszterelnök barátja úgy vélekedett, "neki megfelel a referendum, mint módszer, amellyel a boszniai Szerb Köztársaság státuszáról is lehetne dönteni".