Bár egyes felmérések nem zárták ki a lehetőségét annak, hogy a baloldali politikus, Luiz Inácio Lula da Silva volt államfő akár az első fordulóban megszerzi a győzelmet a brazil elnökválasztáson, végül másfél százalékkal elmaradt az abszolút többségtől. Ellenfele a hivatalban lévő jobboldali populista elnök, Jair Bolsonaro lesz, aki csak 5,2 százalékkal végzett mögötte, így az előzetes jóslatokhoz képest 3-4 százalékkal jobban szerepelt. A mindent eldöntő második fordulót október 30-án rendezik meg a két teljesen más világnézetet képviselő politikus között.
Korábban még sosem fordult elő, hogy a brazil elnökválasztás ilyen figyelmet keltett volna Magyarországon, ám mivel Jair Bolsonarót is a „populista forradalom” jeles képviselőjének tartják, Orbán Viktor az ő sikerét nagyon is szívén viselte. A magyar kormányfő. röviddel a brazil voksolás előtt a brazilokhoz fordulva kijelentette, „nagyon kevés olyan kiemelkedő vezetőt láttam, mint az önök elnöke”.
A brazil választóknak most tehát négy hét áll rendelkezésükre ahhoz, hogy eldöntsék, követik-e a magyar miniszterelnök intelmeit, vagy Luiz Inácio Lula da Silva válasszák-e meg államfőnek. Utoljára egyébként 24 éve fordult elő, hogy egy elnökjelöltnek már a választás első fordulójában sikerült abszolút többségre szert tennie.
Az első forduló után mindkét elnökjelölt győztesnek érzi magát. Lula számára - aki nem indulhatott a 2018-as választásokon, mert börtönben volt, miután korrupciós vádak miatt elítélték - ez figyelemre méltó visszatérést jelent. Bolsonaro elnök pedig, aki a felmérések szerint messze lemaradt Lula mögött, úgy érzi, sikerült bebizonyítania, hogy a közvélemény-kutatók tévedtek, ahogy azt többször is ismételgette.
A szavazás kicsúcsosodtak a két jelölt közötti ellentétek. Utolsó tévévitájukban Bolsonaro elnök tolvajnak nevezte Lulát, utalva a korrupciós vádakra, amelyek miatt 580 napra börtönbe kellett mennie, mielőtt az ítéletet megsemmisítették volna. Lula viszont egyenesen őrültnek nevezte a szélsőjobboldali Bolsonarót. Ez a két jelölt közötti feszültség az utcára is átszivárgott. A szavazást megelőző éjszakákon a Rióban az emberek azt kiabálták egymásnak, hogy „Lula egy tolvaj!” és „Ki veled, Bolsonaro!" – számolt be a BBC.
Kikapott Jair Bolsonaro a brazil elnökválasztás első fordulójábanA két jelölt jobban nem is különbözhetne egymástól, és sok minden forog kockán Brazíliában. Lula azt közölte, megerősíti az Amazonas esőerdő védelmét célzó intézkedéseket, míg Bolsonaro szerint azt a kereskedelem számára is elérhetővé kell tenni. Hivatali ideje során az erdőirtás és az erdőtüzek száma ugrásszerűen megnőtt. Klímaaktivisták arra figyelmeztettek,
ha újraválasztják, az esőerdő már olyan súlyos károkat szenved, hogy nem lesz többé a „világ tüdeje”, tehát a klímaválság még rosszabbra fordul, és nem csak Brazíliában.
Ugyanakkor a kritikusok szerint Lula környezetvédelmi teljesítménye sem volt tökéletes hivatali ideje alatt, 2003 és 2010 között, igaz, akkor még nem volt ennyire középpontban a környezetvédelem, mint az utóbbi években. Mivel azonban Bolsonaro a mezőgazdasági ágazatra és az agrárbizniszre számít, a klímaaktivisták Lulát részesítik előnyben.
A brazil választóknak azonban számos más, sürgető problémával is meg kell küzdeniük. Az infláció, az emelkedő élelmiszerárak Brazíliában is gondot jelentenek, ezek hozzájárultak a szegénység és az éhezés növekedéséhez. Bolsonaro katasztrofálisan kezelte a koronavírus-járványt, elnöksége alatt 680 ezren vesztették életüket a pandémia következtében. Ő maga tévhiteket közvetített a koronavírusról és még a pandémia pusztítása közepette is tömegrendezvényeket szervezett, s nem volt hajlandó maszkot viselni.
A kampány nagy részét azonban beárnyékolta az az aggodalom, hogy Bolsonaro nem ismeri el a vereséget, miután azt mondta, hogy „csak Isten” távolíthatja el őt hivatalából. Kétségeket fogalmazott meg a brazil elektronikus szavazási rendszerrel kapcsolatban is, azt állítva – anélkül, hogy bizonyítékot szolgáltatott volna rá –, hogy az csalásra alkalmas.
Mivel az eredmény kedvezőbb lett számára, mint ahogy azt előre jelezték, most valószínűleg inkább arra koncentrál, miként tudja befolyásolni azokat a szavazókat, akik az első fordulóban kiesett kilenc másik jelölt valamelyikére adták le voksukat.
Lula pedig máris bejelentette, hogy a harc a végső győzelemig folytatódik.
Brazíliában a szavazás 1996 óta elektronikus úton történik. Minden jelölt egy számot kap, amit a voksoláskor a választók beírnak a szavazógépbe, természetesen azét, akire szavazni akarnak. A szavazatokat ezután a gépek megszámolják, és az összesített eredményt elektronikusan elküldik egy központi irodába. Ekkor az egész országból érkező szavazatokat összeszámolják, és a szavazóhelyiségek zárását követően néhány órán belül kihirdetik a végeredményt. Minden gép kinyomtat egy papíralapú másolatot is az egyes jelöltek összesített eredményéről. A szavazóhelyiségek bezárásakor a szavazóhelyiségekben nyilvánosan közzéteszik az összesített eredményeket, és az egyes gépek szavazatait össze lehet hasonlítani a választási bíróság által rögzített összpontszámmal. Idén először ezeket a papíralapú másolatokat a szavazás napján online is közzétették.