Öt százalékban maximálta a kormány a büntetőkamatot azokban az esetekben, amikor egy pár ugyan felvette a családi otthonteremtési kedvezményt (csok), de a várttal ellentétben mégsem született meg a megjelölt határidőig a harmadik gyermek - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletből.
Az Orbán Viktor által szignózott rendelet holnap, azaz október elsején lép hatályba, s visszamenőleges érvényű, azaz a hatálybalépést megelőzően keletkezett támogatási jogviszonyokra is alkalmazzák majd.
A Bank360 felidézi, a támogatás elnyerésének szabályai között eddig olyan büntetőkamatok szerepeltek a feltételek nem teljesítése esetén, amelyek a kamatok elszállása miatt mostanra horror mértékű pénzügyi fenyegetést jelentettek. Például ha nem sikerült teljesíteni a csokért vállalt gyermekszámot, akkor az alapkamattal, de legrosszabb esetben akár annak ötszörösével megegyező büntetőkamattal kellett visszafizetni a lakás vásárlására, építésére vagy bővítésére kapott támogatási összeget. Mivel a csok indulásakor egy százalék alatt volt a jegybanki alapkamat, ez nem jelentett érdemi fenyegetést, mostanra azonban 13 százalékra ugrott, ami ötszörös szorzóval már 65 százalékos, bőven uzsorakamatnak minősülő szabályt jelent.
Az új kormányrendelet értelmében ezt változtatták most meg oly módon, hogy a támogatási feltételek nem teljesítése esetén a csokot felvevő házaspárok által fizetendő késedelmi kamat nem lehet magasabb 5 százaléknál. További könnyítést jelent, hogy ha a házaspár örökbefogadással kívánja teljesíteni a gyermekvállalást, úgy nem a gyermekvállalási határidő lejártáig, hanem a lejártát követő 90 napon belül kell az örökbefogadásra való alkalmasságot megállapító határozatot bemutatni a hitelintézetnek. Így két évvel meghosszabbítható a határidő.