;

népszámlálás;KSH;Vukovich Gabriella;

- Online önkitöltéssel indult a népszámlálás

Október elsején a kérdőívek önálló, internetes kitöltésével indult a 2022-es népszámlálás. A kérdések online megválaszolására október 16-ig van lehetőség, ez a részvétel legegyszerűbb és legkényelmesebb módja. A következő szakaszban, október 17. és november 20. között a számlálóbiztosok segítségével lehet felelni a kérdésekre, míg november 21. és 28. között már csak a település jegyzőjénél tehetünk eleget válaszadási kötelezettségünknek – mondta Dr. Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke.

Idén ősszel ismét népszámlálás lesz Magyarországon. Miért kell időről időre megadni az adatainkat?

A népszámlálás Magyarország legjelentősebb, tízévente ismétlődő, statisztikai célú adatgyűjtése, amely kiterjed a teljes népességre és az összes lakásra. A népszámláláson való részvételt törvény írja elő, de emellett fontos azt is belátni, hogy az adatszolgáltatás közös társadalmi érdekünk, közös ügyünk, hiszen a cenzus eredményei mindannyiunk mindennapjait, jövőjét befolyásoló szociális és gazdasági döntések, országos, regionális és helyi fejlesztések alapjául szolgálnak, hozzájárulhatnak akár a közvetlen lakókörnyezetünkben zajló fejlesztésekhez, beruházásokhoz is. Ugyanakkor ez alkalommal az időbeli összehasonlítást lehetővé tevő, szokásos témakörökön kívül olyan, napjainkban különösen aktuális kérdések is bekerültek, amik a népesség digitális jártasságát, illetve az otthonok energetikai jellemzőit mérik fel.

A Magyar Posta szeptember utolsó napjaiban minden magyarországi lakcímre kézbesített egy levelet a népszámlálásról. Mi lesz ebben a levélben?

A felkérőlevélben a népszámlálásról szóló hasznos információkat, valamint egy egyedi, 12 jegyű belépési kódot találnak a háztartások. A felkérőlevél többek között tájékoztat a népszámlálás eszmei időpontjáról és az összeírandók köréről. A népszámlálás eszmei időpontja az az időpont, amelyre vonatkozóan az adatokat meg kell adni. Ez ezúttal október elseje, 0 óra lesz, vagyis az ekkor fennálló állapotok alapján kell kitölteni a kérdőívet minden magyar állampolgárról, aki Magyarországon él, valamint azokról, akik átmenetileg, 12 hónapnál rövidebb ideig külföldön tartózkodnak, illetve a külföldi állampolgárokról is, ha legalább 3 hónapja Magyarországon tartózkodnak. A népszámlálás minden alkalommal a lakásösszeírást is magába foglalja, vagyis össze kell írni az ország területén minden lakást, lakott üdülőt és egyéb lakott lakóegységet, illetve a közösségi éjszakai elhelyezésre szolgáló intézményeket. Az adatszolgáltatás folyamata a lakáskérdőív kitöltésével veszi kezdetét, majd ezt követően annyi személyi kérdőívet kell kitölteni, ahányan az adott ingatlanban életvitelszerűen élnek.

A 2011-es népszámláláson már ki lehetett tölteni önállóan, interneten keresztül a kérdőívet. Erre most is lesz lehetőség.

A népszámlálás október 1. és 16. között egy online önkitöltési szakasszal indul. A postai úton kézbesített felkérőlevélben található belépési kód segítségével tudja minden háztartás önállóan, interneten kitölteni a kérdőívet a népszámlálás honlapján, a nepszamlalas2022.hu oldalon keresztül. Mindenképpen érdemes a kitöltésnek ezt a módját választani, így a legkényelmesebb és legegyszerűbb részt venni a népszámlálásban. Az előző, 2011-es népszámláláson a kérdőívek mintegy ötödét töltötték ki interneten keresztül, és arra számítunk, hogy ez az arány 2022-ben már az 50 százalékot közelítheti.

Mit tehet az, aki elkavarta a felkérőlevelét, nem találja az online kitöltéshez szükséges belépési kódot?

Aki nem találja az egyedi belépési kódot, az a népszámlálás honlapján (nepszamlalas2022.hu) keresztül tud újat igényelni, ügyfélkapus azonosítást követően. Az igénylés során az elektronikus űrlapon meg kell adnia a nevét, az e-mail-címét, amire a kód meg fog érkezni, valamint azt a lakcímet, amire vonatkozóan a kérdőívet ki kívánja tölteni.

Kihez fordulhat kérdésével, aki elakad a kérdőív online kitöltése közben, például azért, mert nem tudja értelmezni valamelyik kérdést?

A kérdőív kitöltése közben a kérdés mellett megjelenő információ útmutatást tartalmaz a válasz­adáshoz, emellett bármikor elérhető a teljes kitöltési útmutató is. Aki esetleg elakad, a népszámlálás honlapján (nepszamlalas2022.hu), a Gyakran Ismételt Kérdések menüpontból, illetve a népszámlálás ügyfélszolgálatán, az ingyenesen hívható zöldszámon, vagy az e-mail-­címre írva kérhet segítséget. Ezek az elérhetőségek egyébként a népszámlálás teljes időtartama alatt, október 1. és november 28. között rendelkezésre állnak. A népszámlálás oldalán található kérdőívkitöltő felület végigvezeti az adatszolgáltatót a kérdéseken, amikor pedig az összes kérdés végére ért, a „Beküldöm a kérdőívet” gombbal tudja véglegesíteni. A kérdőívet kitöltés közben el is lehet menteni, amihez regisztrációra van szükség, így a regisztrált adatszolgáltató az e-mail-címével és a regisztráció során megadott jelszóval később is tudja folytatni a kitöltést. Aki szeretné, a beküldés után le is töltheti magának a kitöltött kérdőívet pdf-­formátumban. Fontos, hogy a kérdőív beküldését követően az adatszolgáltató kap egy kitöltést igazoló kódot. Ezt az igazolókódot mindenki mentse el, őrizze meg, mert a későbbiekben – szükség esetén – ezzel tudja igazolni, hogy teljesítette adatszolgáltatási kötelezettségét.

Hogyan nyilatkozhatnak azok a háztartások, amelyek nem élnek az online kitöltés lehetőségével?

Ezeket a háztartásokat október 17. és november 20. között számlálóbiztosok keresik fel. Ebben az időszakban már csak a számlálóbiztos segítségével válaszolhatják meg a népszámlálási kérdéseket, amelyeket a számlálóbiztosok személyes interjú keretében tesznek fel, a válaszokat pedig táblagépen, elektronikusan rögzítik. Egy címet szükség szerint többször is felkeresnek, sikertelen próbálkozás esetén értesítőt hagynak a tervezett következő időpontról, valamint meghagyják elérhetőségüket is, amelyen szükség esetén új időpontot lehet velük egyeztetni. Azok a háztartások, amelyek november 20-ig nem tesznek eleget adatszolgáltatási kötelezettségüknek, november 21. és 28. között a település jegyzőjénél tölthetik ki a kérdőívet.

A népszámlálási kérdőíven a kötelező kérdések mellett olyanok is lesznek, melyek megválaszolása önkéntes. Mely témák ezek?

Az egészségi állapotra, a fogyatékosságra, a nemzetiségi hovatartozásra, az anyanyelvre és a családi, illetve baráti körben használt nyelvre, továbbá a vallásra vonatkozó kérdések nem kötelezőek, mindenki maga döntheti el, kíván-e felelni ezekre. Ugyanakkor több szempontból is rendkívül fontos, hogy a kitöltés során ezekre a kérdésekre is válaszoljunk. A fogyatékossággal élő emberek életkörülményeire vonatkozó adatok nem pótolhatók más forrásokból, így a helyzetük javítását, az esélyegyenlőségük biztosítását célzó programok szempontjából, valamint az őket támogató civil szervezetek munkájához is nélkülözhetetlenek. A nemzetiséghez tartozók esetében pedig ezek az adatok képezik a jogalapját a nemzetiségi önkormányzatok megalakításának, valamint nyelvhasználati jogok is kapcsolódnak hozzájuk. A vallási közösségek számára szintén értékesek a népszámlálás során szerzett adatok, mert így kaphatunk pontos képet az egyes felekezetek társadalmi jelenlétéről.

Adatvédelem

• A kitöltött kérdőívek a beküldést követően a KSH erre a célra létrehozott szerverére kerülnek. A kérdőíveken rögzített adatokat a beküldést követően titkosítják, és fokozottan védett környezetben tárolják.

• Az informatikai rendszer kialakítása a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság jóváhagyásával történt.

• A KSH minden adatot bizalmasan kezel, a válaszadók személyes adatait a hazai és az európai uniós adatvédelmi és statisztikai jogszabályok rendelkezéseinek betartásával védi. Az adatokat csak statisztikai célból, összesített formában lehet nyilvánosságra hozni.

• A számlálóbiztosok titoktartási nyilatkozat aláírásával vállalják, hogy a kapott válaszokat, illetve a tudomásukra jutott egyéb információkat bizalmasan kezelik, azokat más személynek nem adják át, valamint, hogy az elektronikus kérdőívekről vagy azok egyes részleteiről másolatot, fotót, feljegyzést nem készítenek, az adatszolgáltatóval folytatott beszélgetést semmilyen eszközzel nem rögzítik.

• A számlálóbiztosok általános titoktartási kötelezettsége a szerződésük lejártát követően is fennáll. A titoktartási kötelezettség megszegése minden esetben szabálysértési, polgári jogi és büntetőjogi következményekkel jár.

Nyereményjáték

Mindenki, aki október 1. és 16. között online kitölti a népszámlálási kérdőívet, nyereményjátékban vehet részt. Ehhez nem kell mást tenni, mint a kérdőív beküldését követően regisztrálni a nyereményjátékra. A KSH az online kitöltés időszaka alatt naponta öt darab, egyenként százezer forint értékű, általános felhasználású vásárlási utalványt sorsol ki a kérdőívet kitöltő és a nyereményjátékra regisztráló háztartások között. A nyereményjáték az internetes válaszadást kívánja ösztönözni, hiszen ez a legkényelmesebb és a leggyorsabb módja a kitöltésnek. A nyereményjáték részletes szabályzata elérhető a nepszamlalas2022.hu/nyeremenyjatek címen.

Érthetetlenül kevésnek tartják a pedagógusok fizetését az általunk kérdezett baranyaiak, így megértik, ha sztrájkolnak a magasabb bérért.