A szombaton nulla órakor kezdődő népszámlálás és lakásösszeírás kérdőíveinek 40-50 százalékát online tölti majd ki a lakosság – erre számít a Jegyzők Országos Szövetségének elnöke. Az előző adatfelvételnél, tizenegy évvel ezelőtt ez az arány még csak 19 százalék volt, de Tóth János szerint az utóbbi évek társadalmi változásai a népszámlálásban is tükröződnek majd.
Míg az előző két összeírásra sok számlálóbiztos jelentkezett, idén nehezebb dolguk van a szervezésükért helyben felelős önkormányzati jegyzőknek – mondja. Vannak körzetek, ahol még most is toboroznak. Részben azért, mert a hónapokkal ezelőtt kitalált díjazás, a többhetes megfeszített munkáért kapható nagyjából 200 ezer forint az infláció miatt elértéktelenedett. De az sem teszi vonzóvá a lehetőséget, hogy arra lehet számítani, az ingatlantulajdonosok nem mindenhol engedik be a tablettel érkező biztosokat, elfordulhat, hogy a számláló az ajtóban kényszerül kitölteni a kérdőíveket, vagy akár az is, hogy a saját lakásába invitálja be a bizalmatlan embereket, ha teljesíteni akarja a feladatát. A Göd jegyzőjeként dolgozó szakember elmondása szerint ők berendeznek az első, csak online válaszadást engedő időszakban is egy irodát, ahol tanácsot kérhet mindenki, ha elakad a kérdőív kitöltése közben.
A számlálóbiztosok munkája október 17-én kezdődik, akkor derül ki, hány lakásban választották az elektronikus válaszadást október 1. és 16. között, vagyis hová nem kell becsengetniük. A többi lakásban élők viszont november 20-ig már csak az ő segítségükkel adhatnak választ a kérdésekre.
A kérdőívek már elérhetők a KSH honlapján, a válaszokat az október 1. nulla órakor meglévő állapot szerint kell megadni. Vagyis egy szombat hajnalban születő baba már nem szerepel az összeírásban.
Az első kérdéskör az ingatlan állapotáról és felszereltségéről szól, majd az internettel és korszerű energetikai rendszerekkel kapcsolatos kérdések következnek, most először. A statisztika akár már tavasszal kimutathatja, hány lakásban van hőszivattyús fűtés, vagy napkollektor.
A 2011-es számlálásnál még nem kérték a kitöltő nevét, most azonban igen, mert állítólag ezek a személyes adatok zárják ki azt, hogy valaki több helyen is szerepeljen az országos névsorban. Azt viszont nem tudni, hogy a név megadása hány embert riaszt majd el attól, hogy érzékeny – például a vallásra vagy a nemzetiségre – vonatkozó kérdésekre is válaszoljon.
Miközben ugyanis a válaszadás alapból kötelező, több érzékenynek számító témánál nem az, ami megnehezíti az ezekre az adatokra alapozó későbbi társadalomkutatásokat. A nemzetiségre vonatkozó kérdésre adott válasznál például 2011-ben a más kutatások alapján várt létszám kevesebb mint fele vallotta magát cigánynak. Ezt a hibát most azzal próbálják orvosolni, hogy második nemzetiséget is meg lehet adni, vagyis a magukat magyarnak és romának tekintők nem kerülnek választás elé. A kérdés ennek ellenére viharokat kavarhat, már a nyár végén a romákat megfélemlítő akciókról érkeztek jelentések, amelyek befolyásolhatják, hogy be merik-e vallani cigányságukat.
Hasonlóan vitatott terület a vallási hovatartozás kinyilvánítása. Nemrég az alapvető jogok biztosához fordult a Magyar Ateista Társaság (MATT), mert a KSH megszüntette az ateisták külön válaszlehetőségét, s az idei kérdőíven már csak a vallások között lehet beírni, ha valaki nem hisz egyetlen istenben sem.
Felderítés, kukucskálás
A héten minden magyarországi lakcímre levelet küld a KSH, amelyben a lakásban élők megtalálják az ingatlanhoz tartozó 12 tagú belépési kódot. A belepes.nepszamlalas2022.hu weboldalon ezzel tudnak hozzáférni először a lakáskérdőívhez, majd a lakásban élők számának megadása után elérhetővé válnak a személyekre vonatkozó kérdőívek is.
A nép- és lakásszámlálásról szóló hivatalos értesítést a bármilyen okból lakatlan ingatlanok címére is megküldik, ám ha a számlálóbiztosok nem jutnak be a lakásba, sokszor kénytelenek lesznek nyomozót játszani. Tóth János szerint a társasházakban a hasonló lakásban élő szomszédok által bediktált adatok alapján töltik ki a kérdőívet, a családi házaknál és nyaralóknál pedig egyrészt tudják, hogy milyen közművek vannak a környéken, másrészt megpróbálnak bekukucskálni a kerítés résein, hogy látnak-e gázórát, víz és csatornafedelet. A jegyzők szakmai szövetségének elnöke a módszer megbízhatóságát firtató kérdésünkre annyit felelt, nincs tökéletes statisztika, de a korábbi népszámlálások azt mutatták, elhanyagolható hibával dolgoztak a számlálók.