A videójátékokban előbb-utóbb mindig megjelenik egy üzenet: "game over", amely a játékos számára egyértelművé teszi, egy adott szint megjátszásának kísérlete véget ért. Valamennyi "életét" elvesztette, a kritikus cél elérése - többszöri nekibuzdulás ellenére - meghiúsult, jelezvén egyúttal azt is, hogy a játékra fordítható idő letelt. Eddig a felismerésig juthatott el az MNB Monetáris Tanácsa, amikor 16 havi, teljesen eredménytelen, alapkamat-emelési próbálkozásainak végére pontot tett.
A módosítási ciklus búcsúállomásaként minden eddiginél nagyobb mértékben, 11,75-ről 13 százalékra emelték fel az alaprátát, amely ezzel az értékkel továbbra is tartja az Európai Unió tagállamai közötti, korántsem dicsőséges első helyét. S, ami az ilyen jegybanki döntések kapcsán manapság ritkaságszámba megy, megszólalt maga Matolcsy György az MNB elnöke is, aki szemrebbenés nélkül kijelentette, hogy mostantól Magyarországon a megtakarítók pozitív reálkamatot tudnak majd realizálni, vagyis aki a 13 százalékos éves hozadékot ígérő betétben, állampapírban vagy egyéb befektetési formában helyezi el pénzét, az "megveri" az inflációt. Finoman szólva ez az állítás jócskán sántít, hiszen a KSH augusztusi, évesített fogyasztási árindexe 15,6 százalékos drágulásról adott számot, s azt a legfőbb jegybankár sem tagadja, hogy a szeptemberi számok még ennél is elkeserítőbbek lesznek, sőt a korábbi, 2022-es átlagos pénzromlási prognózisukat is kénytelenek voltak módosítani 13,5-14,0 százalékra, amelyről egy első osztályos kisdiák is könnyűszerrel megállapíthatja, hogy ezek bizony magasabbak a 13-nál. Ráadásul a szokásosnál is bizonytalanabb alelnöke, Virág Barnabás ehhez hozzátette, az ide esztendőt 20 százalék közelében zárhatjuk. Bár a brutális mértékű drágulás érzékelésére idén, az új gazda Lipótvárossal való megegyezés hiányában elmaradó Vörösmarty téri karácsonyi vásárban nem lesz mód, másutt viszont annál inkább! Számtalan esetben megírtuk: a havonta csekélyke adagokban csepegtetett kamatemelések teljesen alkalmatlanok a folyamatosan növekvő ütemű fogyasztási árindex akárcsak kismértékű lefékezésre is, az MNB mégis konok következetességgel ragaszkodott az eleve bukásra ítélt ütemezéshez. Most azonban felismerték, hogy "ez a vonat elment", októbertől más módszerekkel kísérleteznek majd. Nem tagadva, hogy az infláció elszabadulásának az MNB elhibázott monetáris politikáján kívüli okai is vannak, az azonban felettébb gyengécske védekezés Virág Barnabástól, hogy ők kezdtek bele leghamarabb a kamatemelésekbe, megelőzve más országok jegybankjait, vagy az EKB-t és FED-et, 16-szor veselkedtek neki, mindent beleadtak, amit csak tudtak, de - ezt már mi tesszük hozzá - az eredmény(telenség) jól érzékelhető. S még korántsem jutottunk el inflációs csúcshoz!
Kudarc jellemzi a forint árfolyamának tendenciaszerű gyengülését is. Az MNB itt még kísérletet sem tett a nemzeti deviza értékállósága megóvása érdekében. A kamatemelési játék véget ért, a forint megvédése el sem kezdődött.