Silvio Berlusconi;szélsőjobb;Olaszország;exit poll;előrehozott parlamenti választás;Matteo Salvini;Giorgia Meloni;

Olaszországban Giorgia Meloni lehet az első női miniszterelnök

- A Giorgia Meloni vezette szélsőjobb nyert, először lehet nő miniszterelnök Olaszországban

Az első nem hivatalos eredmények szerint a szövetség alakíthat kormányt dea Matteo Salvini fémjelezte Liga leszerepelt a megméretésen.

Az Olaszországban vasárnap tartott előrehozott parlamenti választáson – a rekordalacsonynak számító 64,7 százalékos részvétel mellett – a megszámlált szavazatok jóval több mint felén alapuló előrejelzések szerint a Giorgia Meloni vezette posztfasiszta Olaszország Fivérei – Nemzeti Szövetség (FdI) olasz csaknem 26 százalékot szereztek, szemben a legutóbbi, 2018-as országos választáson elért 4 százalékkal – írja a The Guardian. Több mint valószínű, hogy a vasárnapi exit poll eredményeinek megfelelően a jobboldali szövetség alakíthat kormányt és a köztársaság 1946-os kikiáltása után 76 év és 30 férfi előd után Giorgia Meloni lehet az első, aki nőként elfoglalhatja a miniszterelnöki bársonyszéket Olaszországban.

Ugyanakkor a már nyilvánosságra hozott adatok szerint  fő szövetségese, a bevándorlásellenes Matteo Salvini Ligája katasztrofálisan szerepelt, és a négy évvel ezelőtti 17 százalékot meghaladó eredménnyel szemben a szavazatok alig 9 százalékát szerezte meg. Silvio Berlusconi Forza Italia pártja is 8 százalék körüli eredményt ért el, így a domináns párt egyértelműen az FdI.

Giorgia Meloni hétfőn kijelentette, hogy az olasz választók egyértelmű felhatalmazást adtak a kormányalakításra, és arra, hogy „egyesítsük a népet, és felemeljük azt, ami összeköti őket, nem pedig azt, ami elválasztja”. Megjegyezte azonban, hogy „Olaszország és az Európai Unió helyzete különösen összetett”.

Matteo Salvini, Silvio Berlusconi és Giorgia MeloniMatteo Salvini, Silvio Berlusconi és Giorgia Meloni

Olaszország vezető balközép ereje, a Demokrata Párt (PD) már az exit poll eredményei nyomán elismerte vereségét. A párt egyik vezető politikusa, Debora Serracchiani ugyan a választást úgy értékelte, hogy „szomorú este ez az ország számára”, azonban szerinte a jobboldalnak csak a parlamentben lesz többsége, nem az országban.

 A The Guardian az olasz szélsőjobbal szövetséget kereső Magyarországgal kapcsolatban kiemelte, hogy szeptember elején az FdI EP-képviselői megszavazták azt a határozatot, amely Magyarországot „a választási autokrácia hibrid rezsimjeként” ítélte el. Ugyanakkor Orbán Viktor politikai igazgatója a Facebook-oldalán az elsők között gratulált az olasz jobboldalnak.

A RAI televízió megbízásából készült vasárnapi, a szavazófülkékből kilépők megkérdezésén alapuló felmérés szerint a három nagyobb jobboldali párt és más kisebb pártok alkotta szövetség a össezsségében a voksok 41-45 százalékát nyerheti, ami elegendő ahhoz, hogy a törvényhozás mindkét házában többsége legyen.

A balközép koalíció, amelyet az Enrico Letta vezette Demokrata Párt (PD), a Zöldek, az Olasz Baloldal (SI) és az Emma Bonino vezette Europa+ alkot, a szavazatok 25,5-29,5 százalékát szerezte meg az előrejelzés szerint. A vasárnapi becslések szerint a második helyen a PD végzett 17-21 százalékos eredménnyel. Harmadik a koalíción kívül indult, az utóbbi öt évben kormányzó, Giuseppe Conte vezette Öt Csillag Mozgalom (M5S) a 13,5-17,5 százalékkal.

Az Opinio Italia közvéleménykutató intézet szerint a Liga 8,5-12,5 százalékkal negyedik helyen végzett. A szintén koalíción kívül indult úgynevezett centrum, amelyet a Carlo Calenda vezette Akció és a Matteo Renzi vezette Élő Olaszország (IV) alkot, pedig 6,5-8,5 százalék körüli eredményre számíthat.

A pápa az olasz választások apropóján a főbb kampánytémákat is megemlítette, de magát a voksolás témakörét gondosan kerülte.