;

Oroszország;Ukrajna;háború;táncdalénekes;

- Visszavágott az orosz popdíva

Óriási visszhangja lett Oroszországban Alla Pugacsova Instagramon tett háborúellenes kiállásának.

Senki sem számított rá, hogy a történelem szeszélyénél fogva milyen jelentőségre tesz szert Oroszországban Alla Pugacsovának, „a szovjet popzene királynőjének” internetes kiállása férje mellett és az Ukrajna ellen indított katonai invázióval szemben. Az orosz igazságügyi minisztérium szeptember 16-án „külföldi ügynökként” bélyegezte meg Pugacsova férjét, Makszim Galkin közkedvelt tévés műsorvezetőt és komikust. Két napra rá a 73 éves táncdalénekesnő – akinek dalai és filmzenéi a 70-es évek óta milliók életérzésébe ivódtak bele –, rövid kérvényben reagált az Instagram közösségi hálón, arra kérve a hatóságokat, hogy sorolják őt is szeretett hazája külföldi ügynökei közé, mivel szolidaritást vállal férjével. Galkint "Oroszország igaz és megvesztegethetetlen hazafijának” nevezte, aki „hazájának csak felvirágzást, békés életet és szólásszabadságot kíván”, s hogy ”vessenek véget annak, hogy fiaink illuzórikus célokért haljanak meg, amelyek országunkat páriává teszik és csak megnehezítik honfitársaink életét".

Szavai felgyújtották az orosz internetet, de a putyini rezsim mindent túlteljesítő hivatalainál „nem szólalt meg a csengő”, hogy kikbe is kötöttek bele. A moszkvai rendőrség nyomozást indított a popdíva ellene, miután egy bejelentő arra kérte őket, vizsgálják meg, hogy a híresség részt vett-e külföldről finanszírozott "törvénytelen tevékenységben" és Instagram-posztjával "lejáratta-e a hadsereget”. Az Ukrajna elleni katonai invázió február 24-i kezdete óta a hadserereg lejáratásának számít már az is, ha valaki háborúnak nevezi a putyini rezsim által csak "különleges katonai művelet"-ként emlegetett invázió, amelyek egyébként meghirdetett célja a szomszédos ország önálló államiságának teljes felszámolása.

Meglehet, Pugacsova háborúellenes kiállásának visszhangja hamar elült volna, hiszen több mint 55 éve tartó, reflektorfényben fürdő karrierje során végig az egymást követő szovjet és orosz rendszerek kegyeltje volt, számos magas kitüntetést kapott, s bár szabados, extravagáns életet élt és ötször ment férjhez – legutóbb 2011-ben a nálánál 27 évvel fiatalabb Galkinhoz –, sohasem politizált, s február óta nem szólalt fel nyíltan az ukrajnai háborúval szemben. Az ellene indított nyomozás azonban még inkább ráirányította a figyelmet tettére. Az Instagramon 3,4 millió követővel rendelkező Pugacsova posztját néhány nap alatt mintegy 750 ezren kedvelték és közel 100 ezer, többségében támogató komment érkezett hozzá.

De mintha minden összeesküdött volna azért, hogy a veterán celeb szavai további jelentőségre tegyenek szert, Vlagyimir Putyin orosz elnök épp másnap jelentette be: részleges mozgósítást rendel el az ukrajnai műveletek megtámogatására. Szergej Sojgu védelmi miniszter 300 ezer tartalékos behívásáról beszélt, egyes értesülések szerint azonban az orosz vezetés valójában 1 millió fővel készül megerősíteni a Harkovi területen indított ukrán offenzívának ellenállni képtelen hadseregét. Az ország távolabbi, nemzetiségi vidékeiből érkező beszámolók szerint a mozgósítás ott jóval szélesebb körű mint Moszkvában vagy Leningrádban. A behívás elől menekülő, harcképes korú férfiak ezrei próbálnak elmenekülni országból, hosszú kocsisorok várakoznak Finnország, Grúzia, Kazahsztán és Mongólia határátkelőinél.

Pugacsova és Galkin elhagyta Oroszországot röviddel azután, hogy Putyin februárban elrendelte az Ukrajna elleni inváziót. A pár – béranya szülte, kilencéves ikerlányaikkal együtt – néhány hónapig Izraelben élt, majd Lettországba költözött. Galkin közben számos előadást adott izraeli városokban, ahol állítólag bírálta az ukrajnai háborút. De Pugacsova augusztus végén visszautazott Moszkvába, és részt vett az utolsó szovjet vezető, a demokratikus reformokat megkísérlő Mihail Gorbacsov szeptember 3-i temetésén.

Többen bírálták a popdívát, túl óvatosnak találva kiállását. Artyemij Troickij neves orosz zene- és kultúrkritikus szerint azonban nyilatkozata akarva-akaratlanul "a törzsközönségéhez szólt, a 40 és 80 év közötti emberekhez, akik emlékeznek a Szovjetunióra és máig szeretettel gondolnak Alla Pugacsovára." Ez a közönség Troickij szerint tízmilliós nagyságrendű. "Azt hiszem, ma ő a legismertebb orosz állampolgár, kivéve talán magát Putyint" - tette hozzá. Az elmúlt napokban az a vicc járta, amelyben valaki a Szovjetuniót közel két évtizeden át hatalmon volt vezetőjéről kérdezi: "Ki volt Leonyid Brezsnyev?". A válasz: "Ő a Pugacseva-korszak egyik kisebb jelentőségű politikai alakja volt".

Pugacsova 2011-ben felhagyott énekesi pályafutásával, amely során 250 millió lemezt adott el, repertoárjában több mint 500 dal szerepelt orosz, angol, német, francia, kazah, héber, finn és ukrán nyelven. Több dalt is ő énekelt fel Eldar Rjazanov 1975-ös feledhetetlen filmjében, A sors iróniájában, amelyet szilveszter estéken máig újrajátszanak az orosz televíziók. A zeneértők felemlegetik még alakítását "Az asszony, aki énekel" című 1978-as filmmusicalben, amelyben egy híres popénekesnőt játszott, aki feláldozza magánéletét a karrierje érdekében, s amelynek dalait maga szerezte.

Az orosz hatóságok által "külföldi ügynöknek" kikiáltott személyekre, civil szervezetekre és médiumokra évek óta súlyos korlátozások vonatkoznak, mindenekelőtt nyilvános megjelenéseikben fel kell hívniuk a figyelmet „külföldi ügynök” mivoltukra, és börtönbüntetésre számíthatnak, ha nem tesznek eleget a rájuk vonatkozó jogszabályi követelményeknek. A háború megindítása után a hatóságok minden bírálóval szemben felléptek, bírságokat és börtönbüntetéseket osztogatva. Számos, az agressziót elítélő orosz művésznek törölték fellépéseit.

Cătălin Cherecheșt nagyon zavarta, hogy a helyi magyar kürtőskalács-árus magyar nyelven feliratozott bódéjában árulta a portékáját, ezért kéretlen románosításba kezdett.