;

Ukrajna;jótékonyság;

- Az otthon egy puskacső

Szeptember 21-én a Béke Nemzetközi Napján a Katona József Színházban jótékonysági felolvasóestet tartottak a teátrum színésznőinek szereplésével.

Szerdán a Katona József  Színházban a KÉK-SÁRGA Speciális Színházi Művelet keretében rendeztek felolvasóestet. a budapesti KuglerArt Szalon szervezésében. Ezen a napon országszerte több színházban tartottak hasonló eseményt, annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet az ukrajnai háború áldozataira, és adományokat gyűjtsenek számukra. Így a KÉK-SÁRGA Speciális Színházi Műveletben a fővárosi színházak mellett Győr, Pécs, Szombathely és Szeged társulatai is részt vettek.

Az eseményt a K:antinba, a Petőfi Sándor utcai színház nézőnyilvános büféjébe hirdették meg, de valójában az alagsorban, tehát a ruhatárban rendeztek be játékteret, minimálisan. Tucatnyi néző érkezett, mely nem meglepő, az eseményt nem sokkal szeptember 21-e előtt hirdették meg, a Béke Nemzetközi Napja pedig pont egybeesik a hazai színházak egy fontos ünnepével, a Magyar Dráma Napjával. A kisszámú közönség dacára vagy épp emiatt, a felolvasóest nagy hatást gyakorolt a nézőkre.

Kanyó Kata a ruhatári szekrénysor tetején trónolt, kék és sárga fény világított mögötte, a többi színésznő lent helyezkedett el, Pelsőczy Réka a földön ült, Kiss Eszter és Pálos Hanna egymással szemben foglalnak helyet, Szirtes Ági pedig a pár székből összeverbuvált nézőtéren. Annak ellenére, hogy „csupán” egy felolvasóestről van szó, a félhomályban az egész kidolgozott kompozíciónak hatott. A kiválasztott textusok nagyon erősek voltak, Vági János szövegei, Gorkij Éjjeli menedékhely című drámájának részletei, Nagyezsda Szuhorikova, a mariupoli lakos megrázó naplóbejegyzései, Warsan Shire Otthon című költeménye és a háborús beszámolók mellett Ljudmila Ulickaja orosz szerző üzenete is elhangzott. Mariupol 2-es számú klinikájának leírása, a gyermekek halálának részletezése még most is sokakat sírásra késztetett, pedig az interneten több videó is nyilvánosságra került már az ukrajnai eseményekről, de a borzalmakhoz nem lehet hozzászokni. A látványnál erősebbnek mutatkozott a színésznők felolvasása, ahogy egy mobiltelefonokkal bevilágított szülőszobáról, becsapódó repeszekről, folyton vérző lőtt sebekről beszéltek. „Kivel határos Oroszország? Akivel akar.” – hangzott el a Hofi-vicc, de senki nem nevetett.

Az KÉK-SÁRGA Speciális Színházi Művelet egyórás háborús asszociációja sokként érte hallgatóit, mindent elmondva az otthontalanságról valójában nagyobb hatást ért el a háborúról szóló hírek napi böngészésénél. 

Igazi társművészeti kiállítás látható az Óbudai Társaskörben, melynek falait híres magyar írók, költők és zenészek emblematikus tárgyai díszítik, melyekből a magyar kortárs képzőművészet jeles képviselői készítettek műalkotásokat.