;

fórum;

- Elszámolta magát Putyin az USA volt külügyi államtitkára szerint

Az orosz elnök nagyobbnak feltételezte a valóságosnál a nyugati világ megosztottságát – állította Toby Trister Gati, az USA volt külügyi államtitkára egy budapesti rendezvény hozzászólójaként.

Az orosz elnök több stratégiai tévedése és az unió energiafüggőségének csökkentése is szóba került a Budapest Fórum a fenntartható demokráciák építéséről elnevezésű nemzetközi konferencia második napján. Az ukrajnai háború nyomán kialakult energiahelyzettel foglalkozó csütörtöki panelbeszélgetés előtt a külföldről bejelentkező észt Kadri Simson, az Európai Bizottság energiapolitikáért felelős biztosa egyebek mellett arról beszélt, tavaly még Oroszország volt a legnagyobb gázbeszállítója az EU-nak: az orosz gáz részesedése azonban mára 40 százalékról 9 százalékra csökkent.

Toby Trister Gati, az Egyesült Államok korábbi hírszerzési és kutatási külügyi államtitkára is részt vett a rendezvényen. Hozzászólásában arra a megállapításra jutott, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elszámította magát, nem csak katonai és energiapolitikai szempontból, hanem azért is, mert a nyugati világ megosztottságát nagyobbnak feltételezte a valóságosnál.

Hannah Abdullah, a German Marshall Fund szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy a hirtelen emelkedő energiaárak és a klímaváltozás hatásai várhatóan tüntetéseket, társadalmi megosztottságot szülnek, ami kedvez a populistáknak. A feszültséget növelheti Bas Eickhout holland zöldpárti EP-képviselő szerint az is, hogy amikor egy magáncégnél nyereség termelődik, akkor az magánzsebekbe vándorol, amikor viszont veszteség keletkezik, akkor a cégek az államtól várják a segítséget. Mindez már azon a panelbeszélgetésen hangzott el, amelynek a „társadalmilag igazságos klímaátmenet” volt a fő témája.

– Nehéz és hosszú lesz az átmenet, ami több évtizedet vesz igénybe a társadalmak életéből – figyelmeztetett Heather Grabbe, a brüsszeli Nyílt Társadalom Európai Politikai Intézet igazgatója.

 „Nagy nyomás alatt állunk, kritikus ez az időszak” – mondta. A megoldást a demokratikus párbeszéd elmélyítésével, és nem annak szűkítésével kell megtalálni.

– Ha sokat várunk, akkor a földi életet fenyegető körülmények alakulnak ki – jelentette ki Andor László volt uniós biztos. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió régebben is összekötötte a klímaválság és a környezetvédelem ügyét: bár az EU számára egy ideig ez nem volt elsődleges kérdés, a 2015-ös párizsi klímacsúcs után már egyértelműen előtérbe került. Andor László fontosnak nevezte, hogy a „zöld agendában” a társadalmi igazságosság is helyet kapjon, a környezetbarát beruházásokra pedig elegendő forrás álljon rendelkezésre.

A konferencián sok szó esett arról, hogy a városok mit tehetnek a környezetvédelemért és a klímaválság ellen. Désirée Bonis holland nagykövet például még az előző napon elmondta, hogy Amszterdamban hálózat alakult a hulladék feldolgozására. Az eindhoveni egyetem tanítják, hogyan tudják az emberek takarékosan felhasználni az energiát, másrészt azt, hogyan tudnak energiát előállítani.

Ez hangzott el az Európai Parlament illetékes vizsgálóbizottságának varsói látogatásán. Információink szerint a vizsgálóbizottság jövő februárban fog küldöttséget meneszteni Magyarországra.