;

Németország;Szlovénia;tankok;orosz-ukrán háború;

- Szlovénia segítheti ki Németországot

Ljubljana 28 M-55 S lánctalpas harci járművet küldene az ukrajnai harctérre, cserében 40 német szállítójármű érkezik Szlovéniába.

Ukrajna élesen bírálta Németországot amiatt, mert Berlin nem hajlandó modern páncélosokat szállítani az országnak. A napokban Annalena Baerbock külügyminiszter megerősítette, hogy egy ilyen lépést csak a szövetségesekkel való teljes egyetértésben tennének. Hírek szerint Olaf Scholz kancellár attól tart, hogy így Oroszország Berlint is háborús félnek tartja majd. Olyan feltételezések is napvilágot láttak, amelyek szerint Vlagyimir Putyin nukleáris csapással fenyegette meg Németországot egyik telefonbeszélgetésük során arra az esetre, ha a berlini kabinet a tankok szállítása mellett döntene. Ez ugyan talán túlzásnak tűnik, de feltűnő a német kormány visszafogottsága. Köztes megoldást jelenthet azonban az a szóbeli megállapodás, amit Robert Golob szlovén kormányfő kötött Scholzcal.

Ennek értelmében Ljubljana 28 M-55 S lánctalpas harci járművet küldene az ukrajnai harctérre, cserében 40 német szállítójármű érkezik Szlovéniába. Az előző szlovén jobboldali kormány még 45 Boxer típusú páncélozott jármű beszerzéséről állapodott meg a németekkel, ettől az egyezségtől azonban Golobék nemrégiben visszaléptek. A Boxerek kérdéséről ugyan nem esett szó Golob és Scholz megbeszélésein, de mint Vladimir Prebilic, a Védelmi Tanulmányok Karának professzora, szlovén elnökjelölt a Delo című lapnak rámutatott, az országnak nehéz lesz elkerülnie azt a 70 millió eurós büntetést, amit a programból való kiszállás miatt kell fizetnie.

Mint a ljubljanai miniszterelnöki hivatal közölte, a 28 harckocsiért cserében, amit Szlovénia küld Ukrajnának, Németország 35 nyolckerekű rakodógépet és öt nyolckerekű víztartálykocsit biztosít Ljubljanának a megállapodás részeként, amelyet „az orosz agresszióval szembenéző ukrán néppel való szolidaritás szellemében” kötöttek. 

A szlovén kabinet reményei szerint „ez a kölcsönös csereügylet a Szlovénia és Németország közötti védelmi együttműködést is erősíti”. Áprilisban, amikor még a populista Janez Jansa volt hatalmon, Szlovénia elvi egyezséget kötött a németekkel arról, hogy Ljubljana átadja Ukrajnának a korszerűbb M-84-es harckocsikat, Berlin pedig ennek fejében Marder típusú lánctalpas páncélozott szállító harcjárműveket küld a szlovéneknek, de megállapodásra még mind a mai napig nem került sor.

Miért lépett vissza Szlovénia a német Boxerek vásárlásától? Elsősorban anyagi okok miatt. A Marjan Sarec egykori miniszterelnök által irányított védelmi minisztérium így legalább 400 millió eurót próbál megtakarítani. Az előző tárcavezető, Matej Tonin által aláírt szerződés 70 millió eurós kötbért ír elő a megállapodásból való idő előtti kilépés esetére, és a minisztérium jelenlegi vezetése most azon mesterkedik, hogy ennek összegét minél lejjebb faragja.

„Nehéz lesz Szlovéniának úgy kijönnie ebből a zűrzavarból, hogy ne tűnjön fel rossz színben. Biztos vagyok benne, hogy a miniszternek további magyarázatot kell adnia ebben a kérdésben” – kommentált Vladimir Prebilic a Delóban. Mint mondta, őszinte vitára van szükség arról, hogy az ország képes-e egyáltalán teljesíteni a szövetségesekkel szemben vállalt kötelezettségeit.

A repülőjegyek árai az egekbe szöktek. Lettország már közölte, hogy biztonsági okokból nem fog menedéket nyújtani a mozgósítás elől menekülőknek.