A DART (Dupla Aszteroida Eltérítés Teszt) űrszondája mozgási energiával - tehát nem robbantással - fog kísérletet tenni arra, hogy egy kis űrsziklát, a Dimorphost kimozdítsa pályájáról. A Dimorphos egy kettős rendszer egyik tagja, valójában egy holdacska, amely a Didymos aszteroida körül kering. A DART az előbbinek fog nekiütközni szeptember 26-án kísérleti jelleggel. A kis hold jelenleg 11 óra 55 perc alatt kerüli meg a Didymost, ha a pályamódosítás sikeres lesz, 10 perccel csökkenhet a keringési ideje. Az olasz LICIACube kockaműhold élőben fogja közvetíteni az eseményt a lehető legközelebbről, de azoknak a méréseknek az elvégzését, amelyek a Dimorphos pályamódosulását hivatottak felmérni, már földi távcsövekkel fogják végezni. “Az a célunk, hogy akár évtizedekkel korábban megtaláljunk minden lehetséges fenyegetést, és még időben eltéríthessük olyan lehetőségekkel, mint a most tesztelés alatt álló DART. A NASA azon dolgozik, hogy soha ne kelljen aszteroida ütközés veszéllyel szembenéznünk” - mondta Lindley Johnson, az űrügynökség bolygóközi védelmi biztosa.
A Didymos 780 méter, a Dimorphos 160 méter átmérőjű aszteroida, az ütközés után továbbra is megmarad pályáján a nagyobb aszteroida körül. A DART vizsgálócsoportja össze fogja hasonlítani a pályamódosulás valós adatait azokkal a nagyrészletességű komputerszimulácókkal, amit az aszetroidák mozgási energiával való eltérítéséről készítettek. Mindez arra szolgál, hogyha a jövőben élesben kellene végrehajtani ilyen műveleteket, azokat minél pontosabban lehessen eltervezni. A kísérlet eredményei nyomán létrejöhet egy globális összefogás annak érdekében, hogy egy kisbolygóval való ütközés ellen védekezni tudjunk.
A DART-ot 2021 novemberében bocsátották fel, hogy elinduljon a 11 millió kilométerre lévő kettős rendszer felé. Nemrégiben látta meg a nagyobbik aszteroidát, melyről fényképeket is küldött. A Smart Nav rendszer segíti abban, hogy automatikusan kiválassza célpontot, majd egy órával az ütközés előtt a Dimorphosnak irányítja az űreszközt, remélve, hogy az ütközés ereje elegendő lesz ahhoz, hogy az pályát változtasson. Az ütközés miatt a NASA műszere igen nagy sebességgel, mintegy 24 ezer km/órával kell, hogy haladjon. Négy év múlva az Európai Űrügynökség a Hera műholdját fogja felbocsátani, hogy megvizsgálja a két objektum helyzetét, és a krátert, ami az ütközéskor keletkezik majd.
Megfigyelések
A NASA a Földközeli Objektumok Megfigyelőporgramja keretében vizsgálja a kisbolygókat, aszetroiádat, hogy megtalálja, nyomonkövesse és leírja a természetüket. A 140 méternél nagyobb űrsziklák 90 százalékát remélik felfedezni, és noha nincs esélye annak, hogy az elkövetkezendő száz évben egy ilyen összeütközzön a Földdel, úgy becsülik, hogy az ekkora méretű 25 000 objektumnak még a felét sem találták meg eddig. 2004-ben fedezték fel a 340 méter átmérőjű, hosszúkás formájú Aphopist, amely 2029-ben nagyon közel, 32 ezer kilométerre fogja megközelíteni a Földet.