;

Irán;áldozatok;tüntetések;haláleset;női jogok;Kurdisztán;

- Egy kurd jogvédő csoport szerint öten meghaltak a Mahsza Amini halála miatt kirobbant tüntetéseken

További 75 ember megsérült.

Legalább öt ember meghalt hétfőn Irán Kurdisztán tartományában, miután a biztonsági erők tüzet nyitottak a Mahsza Amini halála miatt kirobbant tüntetéseken – közölte egy kurd jogvédő szervezet a Reuters hírügynökség jelentése szerint.

A 22 éves Mahsza Aminit a múlt héten az iráni fővárosban, Teheránban vette őrizetbe az erkölcsrendészet a hidzsáb nem megfelelő viselete miatt. A nő az őrizetbe vételét követően kómába esett, majd meghalt. Az eset miatt tüntetések törtek ki számos térségben, köztük a fővárosban is.

A Hengaw Human Rights Organization nevű kurd jogvédő csoport szerint két ember az Amini szülővárosának számító Szakkezben zajló tiltakozásokon vesztette életét, miután a biztonsági erők tüzet nyitottak a tüntetőkre. További két emberrel a biztonsági erők „közvetlen tüze” végzett Divándaréban, az ötödik áldozat pedig a szintén a kurdisztáni régióban található Degolánban lelte halálát.

A Hengaw beszámolója szerint 75-en sérültek meg a hétfői tüntetéseken.

A halálesetek tényét hivatalosan nem erősítették meg. Az IRNA iráni hírügynökség beszámolója szerint „korlátozott” tüntetések voltak hét tartomány számos városában, a rendőrség azonban ezeket feloszlatta.

Az állami televízió tájékoztatása szerint több tiltakozót is őrizetbe vettek, a „közösségi médiában terjedő halálhírek” cáfolására pedig két sérült embert mutattak, akik tagadták az arról szóló beszámolókat, hogy életüket vesztették a megmozdulásokon.

A Reuters megjegyzi, hogy Twitter-bejegyzésekben csaknem kétmilliószor jelent meg a #MahsaAmini hashtag.

Mint arról a Népszava is beszámolt, Aminit a múlt kedden vette őrizetbe a nők számára kötelező fejkendő, a hidzsáb viselésére vonatkozó szigorú szabályokat ellenőrző erkölcsrendészet, amely azt kifogásolta, hogy a nő nem kellőképpen szabályosan viselte fejfedőjét. A fiatal lány az őrizetben esett össze, onnan szállították a 460 km-re lévő főváros, Teherán egyik kórházába. Az Al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió beszámolója szerint a nő már kómában volt, amikor az orvosok átvették. A hatóságok állítják, az erkölcsrendészetnél nem verték meg a nőt, aki éppen „oktatáson volt, amikor váratlanul összeesett”. Családja nem fogadja el a hatósági magyarázatot, mert a lány nem szenvedett szívbetegségben, szemben azzal, ahogyan azt a hatóságok állítják.

A tüntetések intenzívebbek a kurdisztáni régióban, ahol a hírügynökség szerint 8-10 millió fős kurd kisebbség él, ami a lakosság durván 10 százalékának felel meg.

Az ENSZ-közgyűlés általános vitáján az ukrajnai háború dominál. Sok ázsiai és afrikai ország nem akar egyik oldalra sem állni a konfliktusban. Őket próbálja a maga oldalára állítani a Nyugat és Moszkva.