Brüsszel;Navracsics Tibor;

- Navracsics: Akkor mondanék le, ha mondjuk részegen vagy bekokózva mennék tárgyalni, és ezért nem jutnánk a forrásokhoz

Ugyanakkor úgy véli, azt mindenképpen sikerült elérnie, hogy már nem a kormányon múlik, lesz-e megállapodás.

„Akkor mondok le, ha miattam, az én hibámból nem tudjuk elhozni a pénzeket. Ha mondjuk részegen vagy bekokózva mennék tárgyalni, és ezért nem jutnánk a forrásokhoz” - jelentette ki a területfejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter a Válasz Online-nak adott interjújában.

Navracsics Tibor kapott kérdést a Vodafone megvásárlásával kapcsolatban is. Szerinte a tranzakció és a tanári béremelés összehasonlításakor az almát vetjük össze a körtével. Utóbbi onnantól kezdve éves determináció, a Vodafone megvétele pedig egyszeri tranzakció - magyarázta. Jelezte, a  vállalatban való tulajdonszerzés helyességét megítélni nem az ő tisztje, ugyanakkor ennek a brüsszeli tárgyalásaira nem volt hatása.

Kitért arra is, hogy a biztosok nem szoktak reagálni azon „blikkfangos, slágfertig” kijelentésekre, mint amilyet Lázár János tett a minap - amikor is azt mondta, minisztertársa „kokainon élő gazemberekkel” tárgyal az uniós pénzekről. A biztosok, amikor ezt meghallják, megvonják a vállukat és tovább lépnek - tette hozzá, megjegyezve, ha akarna, szólhatna kollégájának, „de minthogy ítélőképessége teljességének birtokában lévő felnőtt ember, nem szorul rá a tanácsaimra.”

Mint fogalmazott, „azt mindenképpen sikerült elérnem, hogy már nem rajtunk múlik, lesz-e megállapodás. Minden pozíciót kinyitottunk, minden javaslatot megfontoltunk és mindenhol megpróbáltunk kompromisszumot elérni. Érzésem szerint elég jó találati aránnyal, ami azt jelenti, hogy év végéig meg is tudjuk kötni a megállapodásokat.”

Céljának nevezte, hogy ne Magyarország legyen hibás, amennyiben kudarcot vallanak az egyeztetések során. Navracsics Tibor hangsúlyozta, nem volt olyan kérés, hogy csatlakozni kellene az Európai Ügyészséghez. Emlékeztetett, az Európai Ügyészség vezetője azt mondta, példás Magyarországgal az együttműködés, sokkal jobb, mint számos országgal, amely részt vesz a szervezet munkájában. A lényeg tehát nem az, ki tag és ki nem, hanem az, ki működik együtt érdemi szinten. Magyarország pedig együttműködik. Úgy, hogy mindkét fél elégedett - sommázott.

Ezt követően arról elmélkedett, hogy az Európai Ügyészség lassan kezd itthon „fétissé válni”, s nem érti, miért ne lenne jó megoldás az Integritási Hatóság, ha egyszer kezeli a problémát. Azt hangoztatta, ez egy független hatóság lesz, nyílt pályázaton választják ki a vezetőjét, a pályázat értékelő testületébe pedig olyanok kerülnek majd, akikben a magyar kormány és a Bizottság egyaránt megbízik.

Kapott kérdést a magyar kormány feltűnő oroszbarátsága miatt. Egészen pontosan arra, hogy a magyar miniszterelnök szép csöndben hallgatta februárban Vlagyimir Putyin oldalán a Nyugat-ellenes kirohanásokat és azt, nem kellene Magyarországnak NATO-tagnak lennie. 

„Mégis mit kellett volna tennie? Le kellett volna fejelnie?”

- kérdezett vissza Navracsics. Úgy vélekedett, nem rajtunk múlt, hogy ennyire ki vagyunk szolgáltatva az orosz gáznak. Ez a kiszolgáltatottság ad némi specialitást nekünk, de amúgy Magyarország nincs különleges helyzetben. Csak a francia közvéleménynek könnyebb azt mondani, hogy a magyarok Putyin pincsijei, mint hogy megvizsgálják, Franciaország milyen kapcsolatokkal is rendelkezik Oroszország irányába - tette hozzá.

Majd azzal folytatta, a miniszterséget is azért vállalta, mert becsületbeli ügynek érzi, hogy javítson a Budapest–Brüsszel viszonyon ebben a kiélezett helyzetben. Arra a felvetésre, miszerint jobban beilleszkedhetne a „kokainista gazemberek közé” amennyiben kokózik azt felelte, 

„páratlan ötlet! Ígérem, megfontolás tárgyává teszem. Azt azért nem, hogy így is fogok eljárni.”

Kivételesen nem a párt oszlik tovább.