Több iskolában munkabeszüntetésre készülnek ma a pedagógusok, de a hét végén még nem voltak pontos információk arról, hány helyen fognak sztrájkolni. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke lapunknak arról beszélt: a részt vevő testületekben alacsony a sztrájkoló pedagógusok aránya, jóval kisebb az érdeklődés, mint a tavaszi tiltakozások idején.
A szakszervezet azonban így is fontosnak tartja, hogy fenntartsák a határozatlan idejű munkabeszüntetés lehetőségét, mert a polgári engedetlenségben részt vevő kollégákat egyre nehezebb megvédeni, ezért ösztönzik őket arra, hogy szervezett keretek között ne vegyék fel a munkát. A héten egyébként a polgári engedetlenségi akciók is folytatódnak.
Főként Budapesten és néhány megyeszékhelyen várhatóak tiltakozások. (A múlt hét közepéig egy pécsi, egy nyíregyházi és egy fővárosi iskola sztrájkbizottsága jelezte, hogy munkabeszüntetést tartanak ma). A kisvárosi, falusi iskolákban viszont várhatóan semmi nem lesz. Totyik Tamás szerint hosszabb szociológiai tanulmányokat is megérne, miért van ez így, ugyanakkor lát némi elmozdulást, hiszen a tavaszi tiltakozó hullámban már a kisebb települések iskolái is részt vettek.
Az alelnök lapunknak elmondta, nagyobb tiltakozásokat - sztrájkot és tüntetéseket - akkorra időzítenek,
amikor megérkeznek a pedagógusok első rezsiszámlái, bár így is tud olyan kollégáról, akinek már szeptemberben elvitte a fizetése háromnegyedét a csekkek befizetése.
Növelhetik az ellenállók számát azok a fenyegetések is, amelyekkel a tankerületi központok léptek fel, Totyik Tamás szerint ez kontraproduktív, csak olaj a tűzre.
Úgy látja: ahol vannak tiltakozó pedagógusok, ott a szülők közül sokan csatlakoznak, de olyanról nem hallott, hogy a tantestületet szülők bíztatták volna az ellenállásra. A szülők többségének közönye és a kormány pedagógusokat lejárató, becsmérlő politikája ellen a szakszervezetek érzékenyítéssel, kampányokkal tudják felvenni a harcot, amelyekből kiderülhet a szülők számára: a tanár nem munkakerülő, nemcsak néhány órát dolgozik naponta. – Ez azonban nagyon nehéz munka – ismeri el az alelnök hozzátéve:
minden nap felszínen kell tartaniuk, mennyi pedagógus hiányzik, és aki helyettük is dolgozik, az végletekig túlterhelt. Márpedig ezek a körülmények a tanulók esélyeit, továbbtanulását rontják.
Totyik Tamás hangsúlyozza, a tiltakozás célja nem csupán a pedagógusok fizetésének emelése, hanem a pedagógushiány megszüntetése, persze a kettő szorosan összefügg:
alacsony bérekkel ma sem mennek tanítani a fiatalok, a képzést is egyre kevesebben kezdik el.