offshore;

- A magyar adóparadicsom, ahol a rejtélyes, Csák János minisztériumával szerződő cég is meghúzta magát

A nógrádi településnek ma már semmi haszna nincs abból, hogy több száz vállalkozás ide jelentette be a székhelyét. Az egyik ilyen – fölöttébb rejtélyes – kft-vel Csák János minisztériuma kötött havi másfél milliós tanácsadói szerződést.

Ismeri ön Marencsák Kittyt? – az Egyházasdengeleg főutcáján megszólított ősz hajú, kissé borostás férfin érződik, hogy szívesen segítene. Erősen gondolkodik, de egy idő után nem látja értelmét az agytornának, és tanácstalanul megrázza a fejét: „Nem ismerem. Kicsoda ő?”.

A kérdés jó, pontosan ezt szeretnénk megtudni mi is. A közelmúltban a hvg.hu írta meg, hogy egy 2024 május végéig szóló szerződés értelmében „bizalmi jellegű tanácsadásért” havi nettó 1,5 millió forintot kap az AVIAN FUND Innovációs és Technológiai Tudásközpont Kft. a Csák János vezette Kulturális és Innovációs Minisztériumtól. Ennek a cégnek az ügyvezetője és egyedüli tulajdonosa a 30 éves Marencsák Kitty, akiről csak annyi egyéb információ lelhető fel az interneten, hogy a 2019-es Most van most című magyar film producere volt.

Akadnak más furcsaságok is. Laptársunk cikke szerint a cég tevékenységi körei között nem szerepel tanácsadás. Az AVIAN FUND Kft. működése első két évében 0 forint árbevétel mellett csak veszteséget termelt. Tavaly ugyan volt nettó 3,7 milliós bevétele, ez az összeg azonban nem érte el azt a 4,5 milliót, ami most három hónap alatt befolyt a minisztériumtól.

Egyházasdengeleg úgy jön a képbe, hogy a kft. székhelyét ebbe az apró, nem egészen 500 lelkes Nógrád megyei – pardon: vármegyei – faluba, a Petőfi út 2. szám alatti ingatlanba jelentették be.

A hétköznapi délelőttön autót elvétve látni a faluban, embert is alig. Az éppen érkező helyközi buszról ketten szállnak le. A kocsma csak reggel hattól kilencig és délután háromtól nyolcig tart nyitva, de legalább van: az egyik közeli településen már az is bezárt.

Ebben a környezetben szürreális látványt nyújtanak a Petőfi út 2-ben a táblán sorakozó vállalkozások nevei. Több mint harminc cégnevet számolunk össze, közöttük találjuk az AVIAN FUND Kft-t is.

Nézelődésünkre egy férfi nyit ajtót, akiről kiderül, hogy Kovács Krisztiánnak hívják, az egyik korábbi polgármester, Kovács Tibor fia.

Az épületben székhelyszolgáltatás folyik, 

Kovács Krisztián az ezzel foglalkozó cég „üzletvezetésre jogosult tagja”. A névtáblán felsorolt kft-k csak bejelentkeztek ide, valódi tevékenységüket (amennyiben van) másutt végzik.

Ember itt nem szokott járni – mondja a nyilatkozatához nevét adó, de fotózást nem vállaló Kovács Krisztián, akinek az a feladata, hogy az adott cégnek érkező postát továbbítsa az ügyvezető címére. Marencsák Kittyvel is csak egyszer, a székhelyszolgáltatási szerződés aláírásakor találkozott, talán tavaly, de már arra sem emlékszik, hogyan néz ki. A Csák János minisztériumának adott havi 1,5 milliós tanácsadás híre eddig nem jutott el hozzá.

Egyházasdengeleg kedvező helyszín arra, hogy üzleti vállalkozások ide jelentsék be a székhelyüket, a falu vezetése ugyanis régebben eltörölte az iparűzési adót. Nem ez a település volt az egyedüli. A privatbankar.hu cikke már tíz évvel ezelőtt is „belföldi offshore”-nak nevezte a jelenséget. Általában kisebb falvak döntöttek a 0 százalékos iparűzési adó mellett, amelyeknek eleve minimális bevétele származott ebből a forrásból. Kovács Krisztián elmondása szerint a cégek egyszerűen csak beütik az internetes keresőbe a „székhelyszolgáltatás” kifejezést, és kiválasztják azt a települést, amelyiket szimpatikusnak találnak.

Miért érte meg egy községnek, hogy magához csábított olyan vállalkozásokat, amelyek helyben csak névleg működnek, de sem iparűzési adót nem fizetnek, sem munkahelyeket nem teremtenek? A megfejtés: a falunak a székhelyre bejelentett gépjárművek után fizetett adóból volt pénze, amit a költségvetés korábban átengedett az önkormányzatoknak.

Egyházasdengeleg az iparűzési adó eltörlése mellett más módszerrel is próbálkozott. Bár – ahogyan azt a privatbankar.hu említett cikke írta – a gépjárműadó központilag szabályozott adó, így annak mértékét elvileg sem elengedni, sem csökkenteni nem lehet, a faluban azt találták ki: a náluk bejelentett cégeknek pont annyi támogatást nyújtanak, amennyi a befizetett gépjárműadó 50 százaléka. Praktikusan tehát nem csak a teljes iparűzési adót, hanem a gépjárműadó felét is elengedték.

Csakhogy mára alaposan megváltozott a helyzet: a kormány előbb részben, majd teljes egészében elvonta a gépjárműadóból befolyt összeget az önkormányzatoktól.

További kérdéseinkkel Berkes Balázst, Egyházasdengeleg független polgármesterét keressük. A polgármester – aki szintén nem vállalja a fotózást – „politikai ügyben” semmiképpen se szeretne nyilatkozni, a Marencsák Kitty-féle cég tanácsadói szerződéséről amúgy ő se hallott.

Amikor megkérdezzük, hogy az Egyházasdengelegre bejegyzett cégekből mi haszna van a falunak, ha egyszer nincs iparűzési adó, és már a gépjárműadót sem az önkormányzatnak fizetik, Berkes Balázs csak annyit mond: pillanatnyilag semmi.

Az érvényben lévő központi tiltás miatt ráadásul a településnek jelenleg adó kivetésére sincs lehetősége.

Egyházasdengelegen amúgy nem kizárólag a Petőfi út 2-ben végeznek székhelyszolgáltatást. A főutcán két hasonló házra bukkanunk: a Rákóczi út 59-ben 24 cégnevet látunk kiírva, a Rákóczi út 40-ben mintegy 170-et. Összesen ez már közelít a 230-hoz, Egyházasdengelegen ennyi bejelentett cég jut a kevesebb mint félezer lakosra.

Céges kötődések

A Kulturális és Innovációs Minisztérium eddig nem tájékoztatta a hvg.hu-t a 1,5 milliós tanácsadói szerződés részleteiről. A portál újabb beszámolója szerint az AVIAN FUND Kft. cégtulajdonosa, Marencsák Kitty férjének, Králik Samu Péternek az USA-ban is volt, Szlovákiában ma is van több céges érdekeltsége, ahogyan Magyarországon is. A cégekben a KISZ KB egykori titkára, egy Orbán Viktorral fényképezkedő századvéges-fidelitasos, vagy például egy fideszes képviselő unokaöccse is felbukkan.

Leginkább Kelet-Magyarországon érzik az emberek, feltehetően az idei aszály miatt, hogy súlyos a helyzet.