energia;atomerőmű;Paks 2;

- Ősbűn

Európa újabb nukleáris reneszánszát éli – vonhatjuk le a felszínes következtetést a híradásokból. Az ok úgymond az orosz-ukrán háború. Tény: Brüsszel nem nézi tétlenül, hogy Putyin szétbombázza Ukrajnát. Ezért most a Kreml ura, bosszúból, nem küld Európába gázt. A németek így mégsem állítják le a Fukusima után bezárásra ítélt blokkjaik közül az utolsó kettőt. Franciaország is újraindítja reaktorait és tucatnyi újat tervez. Hogy legyen áram, energia, fűtés.

A lendületből Orbánék se maradnának ki. A most történetesen építési és beruházási miniszternek hívott Lázár János, aki amúgy a kormányalakításkor a - mai áron potom 5 ezermilliárdunkba fájó - Paks 2-es építést és beruházást kifejezetten eltolta magától, „ősbűnnek” tartja, hogy jövőre nem termel az új atomerőmű. Ezzel gyorsan egyet ért a fejlesztés új gazdája, Szijjártó Péter is, aki ugyan szavai szerint „sosem épített atomerőművet”, de hát azért olyan nincs, hogy ennyi idő alatt ne induljon be, amit Orbán megparancsolt.

Most valami tényleg beindult. Így a 42 éve atomerőműves Süli János, legutóbb Szijjártó államtitkárává leminősített egykori Paks 2-ügyi miniszter például vette a kalapját. Alighanem Orbán szemében ő is elkövette azt az ősbűnt, amit a meteorológusok: komolyan vette a hivatását, és (persze a kormány és az atom iránti feltétlen hűség mellett) keresztbe feküdt mindennemű, a nukleáris biztonságot szerinte veszélyeztető törekvésnek. Balhét nem vert - köreikben ez nem szokás -: marad KDNP-képviselő és a kötcsei piknikre is benézett. Hasonló, „szurkolói” álláspontra helyezkedett Süli korábbi államtitkára, a megkérdőjelezhetetlen elméleti szakembernek tekintett Aszódi Attila is, aki mostanság már a harmadik atomerőművet sürgeti. Talán elfelejtette, hogy három évvel ezelőtti, hasonlóképp "botránymentes" kirúgása hátterében – a hírek szerint – szintén a nukleáris biztonságot veszélyeztető kormányötletekkel szembeni elégedetlensége állt. Mellesleg pedig sajátjai lehallgatták Pegasussal.

Miközben a kormány a jelenlegi, 35-40 éves atomblokkok újabb élettartamhosszabbítását is vizsgálja, az illetékes hivatal szintén épp most látta elérkezettnek az időt Paks 2 egészének „engedélyezésére”. Igaz, az izzadságszagú alpontokból kitűnik, hogy a tervek még mindig nem elégítik ki a nukleáris biztonság feltételeit. Ilyen körülmények 2023-ban Paks 2 talán ha néhány másodpercig működött volna, majd egy halk pukkanás és itt is a radioaktív felhő. Hisz az előkészítés épp a tervek hanyagsága miatt akadt el.

De nem tudom, ez az egész, reneszánsz társaság, nem veszi-e észre, hogy tőlünk alig ezer kilométerre, egy, a frontvonalon fekvő atomerőművet épp mindkét fél bombáz? Hogy a magolvadást legutóbb csak az erőmű tíz napos dízeltartalékaival sikerült megakadályozni? Hogy Zaporizzsja nevét éppúgy most ismerte meg a világ, mint korábban Csernobilét vagy Fukusimáét? És mi van, ha eltéved egy rakéta? Ki biztosítja, hogy soha egyetlen európai atomerőmű se kerül frontvonalra? Orbán? Süli? Macron?

Így talán inkább egy új őskor kezdődik.