;

Új Egyenlőség;

- Forró őszt a civilek hozhatnak

Mivel a választás óta hitelességi válságban van az ellenzék, most a civilek viszik utcára a tiltakozókat, és az elszálló inflációval vagy a rezsiemeléssel kapcsolatos elégedetlenséget is könnyebben közvetíthetik majd ők, illetve a kevésbé ismert aktivista hálózatok – mondja Mikecz Dániel politológus.

Az elmúlt hónapok tüntetéseinek – korábbinál gyengébb – mozgósító hatásában is látszik, hogy április óta erős apátia uralkodott el az ellenzéki szavazók körében. Mikecz Dániel politológus, a Republikon Intézet vezető kutatója szerint a jelenlegi állapot leginkább a 2014-2018 közötti időszakhoz hasonlítható: a megmozdulásokkal kapcsolatban újra erősödni látszik a civil-pártpolitikus ellentét, amelynek eredete az a feltételezés, miszerint a civilek hatékonyabban tudnak mozgósítani, mint a politikusok. Az április óta szervezett tüntetések többnyire civil kezdeményezésűek voltak, mely visszavezethető arra, hogy újra hitelességi válság jellemzi az ellenzéki pártokat, így a szavazóik valamivel könnyebben mozdulnak a civil kezdeményezések hatására – fogalmazott az Új Egyenlőség friss podcastjában.

A kata kivezetése, a tűzifarendelet és az oktatás állapota miatti tiltakozások folytatásának sikerét nagyban befolyásolhatja, hogy a különböző társadalmi csoportok mennyire lesznek képesek szolidaritást mutatni egymás felé, valamint az, hogy a közösséghez való tartozás élménye képes lehet-e kompenzálni a politikai döntések befolyásolásának hiányát. A Republikon Intézet vezető kutatója kiemelte, hogy

Mikecz Dániel

az ellenzéki oldalon is található egy szűk, de annál aktívabb és akár több ügy mögé is beálló tömeg, akik az általános kormánykritikájuk kifejezése érdekében a legkülönbözőbb tüntetésekhez is csatlakoznak.

A szervezők szintjén azonban eddig kevésbé volt látható az egymás melletti kiállás.

Az is látható, hogy az utóbbi időben a tüntetések egyre inkább fesztivál jelleget öltöttek. A politológus rámutatott, hogy a zöld-baloldali globalizációkritikus tüntetések már a 2000-es években is hasonló jellegűek voltak, melyek sokat merítettek a latin-amerikai és dél-európai mozgalmi hagyományokból – így a fesztivál jellegű tüntetések nem tekinthetők magyar sajátosságnak.

Mikecz Dániel szerint ha lesznek nagy tüntetések ősszel, akkor azok várhatóan kevésbé az ismert aktivista hálózatok szervezésében fognak megvalósulni, hanem akár teljesen újonnan felbukkanó civilek adnak ennek keretet. Ennek oka főképp az, hogy a gazdasági válsággal, az energiaválsággal, az inflációval vagy a rezsiszámlákkal kapcsolatos elégedetlenséget könnyebben csatornázhatják be az elemi felháborodást hitelesen közvetítő ismeretlen szereplők – ahogy az például a netadós tüntetések idején is látható volt.

Előtte senki nem licitált a házra, ha a polgármester nem teszi meg az utolsó pillanatban, úgy a bajban lévő család fél év haladékot kaphatott volna.