Most mindenki bajban van, olyan alkalmazkodási kényszer van, amellyel még sosem szembesültünk, de ez nem csak nálunk van így, hanem az egész kontinensen - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az ATV Egyenes beszéd című műsorában.
A legnagyobb bajban a legkisebb vállalkozások vannak, hiszen az ő tervezőképességük, tőkeerejük nem elegendő a hosszútávú túléléshez. Parragh László szerint számuk bőven 800 ezer felett van, sok esetben önfoglalkoztatókról van szó.
Az MKIK elnöke szerint a legnagyobb szerepe ilyenkor az összefogásnak van, nem lehet várni, hogy egyedül a kormány, vagy egyedül a vállalkozások vagy önkormányzatok oldjanak meg mindent. Állítása szerint javaslataikat már letették a kormány asztalára, például, hogy a kormány próbálja meg az erőfölénnyel való visszaélést korlátozni. Itt elsősorban arra gondolt, hogy ha például valaki gázt akar vásárolni, akkor vagy közlik vele, hogy nincs, vagy pedig teljesíthetetlenek a feltételek. Azt is javasolták, hogy ne lehessen leszerelni egy mérőórát, ha időlegesen megszűnik egy szolgáltatás.
A meglévő erőforrásokat a vállalkozások megsegítésére kell fordítani, meg kell menteni a termelő tevékenységet, a feldolgozóipart. Elsődlegesen az energiaigény csökkentésére kell fókuszálni - mondta Parragh László. „Ez egy sokk, ami most történik” - fogalmazott. A döntéshozatalhoz szükséges feltételek jövő hétre állhatnak össze.
Parragh László egyetértett azzal, hogy egy esetleges vasárnapi boltzár jó spórolási lehetőség lenne, ennek a kultúrája is megvan, ha pedig megnézzük a nyitvatartásokat, az látszik, hogy sok esetben rövidül, sok helyen a világítással spórolnak, mindenki keresi azt a megoldást, amellyel pénzt tud megtakarítani. Szerinte egyébként már önmagában az is eredményez megtakarítást, hogy sokat beszélünk az energiaválságról, de ez kevés ahhoz képest, amilyen léptékben az árak növekednek.