Amint arról lapunk is beszámolt, hétfői hatállyal lemondott pozíciójáról Süli János, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára, miután előbb Lázár János, majd Szijjártó Péter is nyilvánosságban kezdte bírálni a korábban tárca nélküli miniszteri rangban tevékenykedő politikushoz köthető munkálatokat.
A 24.hu szerint az új atomerőműblokkok építését menedzselő Paks II Zrt. projektcég igazgatóságát is menesztették, s új tagokat neveztek ki a helyükre. A Paks 2 honlapján már szerepel is az új személyi felállás, eszerint a korábbi öttagú testületből senki sem maradt a helyén. A lap a régi igazgatóság egyikét sem tudta érdemben szóra bírni, csupán egyikük ismert el annyit névtelenül, hogy nem magától távozott, hanem menesztették.
A honlap szerint az új igazgatóság három fősre apadt, elnöke Jákli Gergely, rajta kívül pedig Mendelényi Dániel és Fellegi Tamás László az igazgatóság tagjai. Az egyben vezérigazgatói poszton is ténykedő Jáklit korábban a Szijjártó Péter fennhatósága alá tartozó Eximbank vezetésével is megbízták, Mendelényi korábban a Honvéd Futball Klub Kft.-t megvásárló cég egyik közvetett tulajaként tűnt fel, Fellegi neve pedig mindenekelőtt onnan lehet ismerős, hogy a második Orbán-kormányban 2010 májusától 2011 decemberéig fejlesztési miniszterként ténykedett, majd 2012 júniusáig tárca nélküli miniszterként folytatta pályafutását. Nem mellesleg évtizedekre visszamenő személyes kapcsolata van Orbán Viktorral, a Fidesz-alapítókhoz még a Bibó-szakkollégium tanáraként került közel.
A paksi bővítésért felelős cég felügyelőbizottságát az igazgatósághoz képest kevésbé érintették a változások: az ötből csak egy tag távozott, ugyanakkor Semperger Imre és Vétek Attila személyében két új tag került be a testületbe.
A 24.hu forrása szerint egyébként valóban volt probléma a paksi bővítési projekt előrehaladását illetően. Bár az építkezést nagy mértékben akadályozzák az uniós szankciók, bőven volt olyan tennivaló is, amihez nem kellett volna külön engedély és az orosz fél nélkül is megoldható lett volna. Például építhették volna az infrastruktúrát, az üzem fenntartáshoz szükséges egységeket, meg kellett volna tervezni a hidrogénüzemet, a vízlágyítót. A lap egy orosz forrása kijelentette, hogy a korábbi vezetőség lényegében nem csinált semmit a Paks II-nél menedzselés címén.
Ami Süli János lemondását illeti, tagadta, hogy Lázár János és Szijjártó Péter kritikái miatt mondott volna le, mindenesetre előbbi „ősbűnnek” nevezte, hogy Paks 2 még nem termel jövőre áramot, utóbbi pedig az atv.hu-nak úgy fogalmazott: „Én egy dolgot szoktam mondani, hogy amikor aláírtuk a paksi atomerőmű építéséről a megállapodást 2014-ben, másnap született meg Patrik nevű fiam. Na most, Patrik holnap kezdi meg a második általános iskolai osztályt. Én elhiszem, sőt tudom is, mert három hónapja benne vagyok, hogy a Paks 2 egy nagyon bonyolult dolog. De ennyire nem bonyolult, hogy egy gyerek születésétől második osztályos koráig ne történjen semmi. Nyolc és fél év eltelt.”
A beruházással kapcsolatban augusztus 25-én derült ki, hogy megkapta a létesítési engedélyt az Országos Atomenergia Hivataltól. A 24.hu forrása azonban most azt állította, amíg a szankciókon nem lazítanak, nem lehet megépíteni Paks 2-t.
Lázár és Szijjártó elküldte a selyemzsinórt, az államtitkár gyorsan le is mondottSüli János azt állítja, nem Lázár János és Szijjártó Péter kritikája miatt mondott le