;

klíma;szén-dioxid;kibocsátás;Palkovics László;

- Nőhet a Orbán-kormány szennyezéscsökkentési vállalása

Magyarország 2030-ra a jelenleg érvényes, 1990-hez viszonyítva 40 százalékos szén-dioxid-kibocsátás-mérséklés vállalás növelésével közelítené az 55 százalékos közös uniós célértéket. A kabinet a gázfogyasztást is visszaszorítaná.

Magyarország 2030-ig akár 50 százalékra is növelheti a 2030-ra vonatkozó, jelenlegi, 1990-hez viszonyított, 40 százalékos szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési vállalását – közölte a MET nevű, magyar hátterű, svájci központú gáztársaság tegnapi akkumulátorátadó ünnepségén Palkovics László technológiai és ipari miniszter. Bár előadásában emlékeztetett arra, hogy jelenleg 34 százalékon állunk, arról nem tett említést, hogy 2013-ban már megközelítettük a 40 százalékot is. Értesüléseink szerint az ősszel a magyar kormány törvényi szinten is rögzítené a célemelést. Az EU különböző döntéshozó szintjei tavaly és idén 55 százalékra növelték a korábbi, az államközösség egészére nézve átlag 40 százalékos, 2030-as kibocsátás-csökkentési kötelezvényt.

Palkovics László előadása szerint a hazai, végső energiafelhasználás jelenlegi, 35 százalékos földgázarányát 2030-ig 26, 2050-ig pedig 11 százalékra csökkentenék. Ezt elsősorban a villamosenergia-rendszer 16 milliárd eurós fejlesztésével érnék el. Az orosz gázbehozatal arányának csökkentése végett változatlanul keresnek más forrásokat és a belföldi kitermelést is növelnék.

A kormány 2025-ről 2029-re tolta ki a „lignitalapú mátrai energiatermelést”, „tehát ez az erőmű 2029-ig biztosan működni fog” – jelentette be a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter mindemellett megjegyezte: a rendelkezésre álló uniós támogatások függvényében változatlanul kiállnak az erőmű környezetbarát átalakítása mellett. Ehhez képest Palkovics László – a kormány eddigi szándékainak megfelelően - furamód még a Portfolio keddi konferenciáján is a lignitblokkok 2025-ös bezárási szándékát jelezte. Egyes kormányelképzelések szerint ugyanakkor 2025 és 2029 között csak a külszíni lignitbányászat maradna meg. Addig pedig kutatnák azokat a környezetbarát megoldásokat – legyen az tisztaszén- vagy más, vegyipari eljárás –, amelyek lehetővé tennék a mátrai lignit 2025 utáni hasznosítását.

Új akkumulátortelep a Dunamenti Erőműben

Pénteken a klímaválság hatásainak tompítása jegyében egy 4 megawattos Tesla-akkumulátort adtak át a MET tulajdonában lévő Dunamenti Erőmű telephelyén. Az ilyen, most még első fecskének számító akkumulátorok az áram rendkívül gyors ki- és betárolása révén töltenek be kulcsszerepet a hazai ellátás egyensúlyának megtartása terén – hangsúlyozta előadásában Kaderják Péter, a Magyar Akkumulátor Szövetség (Huba) ügyvezetője, aki tavaly év elejéig államtitkárként felelt a kormány energia- és klímapolitikájáért. (A villamosenergia-termelést ötvenedmásodpercenként kell az igényekhez igazítani. Az eme egyensúly fenntartásáért felelős erőműtípusok beindítási-leállítási ideje ugyanakkor fűtőanyagtól függően eltér. Ebből a szempontból az akkumulátorok kulcsszerepet játszanak, különösen az egyre terjedő, olcsó megújulók hullámzó termelésének kiegyenlítésében. Az ilyen egységeknek nemcsak az áram eladásából származik bevételük: az ellátás zavartalanságáért felelős, állami Mavir ugyanis „rendelkezésre állásukért” is meghatározott díjat fizet.) Értesülésünk szerint a beruházás több mint egymilliárd forintba került. és a Dunamenti Erőmű is csatlakozott a Hubához. Az eseményen Louis Palmer ötletgazda bemutatta a Tesla Model X által vontatott, Longi napelemes szárnyakkal működő, SolarButterfly nevű járművet, amely négy év alatt megkerüli a világot. A MET az energiaátmenetet megújuló-alapú erőművek építése mellett a termelés rugalmasságát segítő beruházásokkal segíti – hangsúlyozta az átadóünnepségen Lehőcz Balázs Gábor, a MET Asset Management Holding AG alelnöke. A MET a következő évtizedben további villamosenergia-tárolók telepítését tervezi – jelentette be Horváth Péter, a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója. A MET többségi tulajdonosa az exmolos Lakatos Benjamin, ötödét pedig a szingapúri Keppel Infrastructure birtokolja. Leányvállalatai révén 13 országban, 27 ország piacán tevékenykedik. 2021-ben 55 milliárd köbméter gázt és 50 terawattóra áramot értékesítettek, csoportszintű árbevételük pedig 18,1 milliárd euróra rúgott. A MET Magyarország mellett ma már Bulgáriában, Spanyolországban, Olaszországban és Lengyelországban is épít, illetve üzemeltet szél- és napelemparkokat.

Az EU27-ek többsége nem ért egyet javaslattal, hogy csak az Oroszországból érkező gázra vezessenek be árplafont.