A harcok beszüntetését szorgalmazta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Európa legnagyobb atomerőművének környékén azt követően, hogy szakértői megállapították, jelentős károsodást szenvedett a létesítmény - írja a Reuters.
A látogatásról készült jelentés arra nem tér ki, melyik fél miatt rongálódott meg a létesítmény. Oroszország és Ukrajna egymást vádolja ezzel. A szervezet szakértői tarthatatlannak nevezték a látottakat, s megjegyezték, katasztrófa fenyeget, amennyiben nem hagynak fel az objektum körüli katonai tevékenységgel. A Zaporizzsja Atomerőművet röviddel a megszállás elindulása után elfoglalta az orosz hadsereg, de azt továbbra is ukrán személyzet üzemelteti. Megsérült többek közt a nukleáris üzemanyagot tároló épület, a radioaktív hulladék tárolására szolgáló létesítmény, valamint a riasztórendszernek otthont adó épület.
Kitérnek arra is, miszerint az erőművet többször lekapcsolták a biztonságot jelentő külső áramforrásról. A NAÜ több alkalommal is felszólított a katonai tevékenység abbahagyására, melyhez szerinte egy demilitarizált övezet létrehozása szükséges. Az ellenőrök arról számoltak be, hogy orosz katonákat és felszereléseket találtak az erőműben, valamint több, a turbinacsarnokban parkoló katonai járművet. Moszkva tagadja azokat a vádakat, miszerint pajzsként használnák az erőművet, ugyanakkor azt elismerték, hogy csapatai őrzik azt.
„Az orosz katonai megszállás alatt működő erőművet üzemeltető ukrán személyzet állandó nagy stressz és nyomás alatt áll, különösen a korlátozott létszám mellett. Ez nem tartható fent, ami fokozza az emberi hiba lehetőségét, s ez kihatással lehet a nukleáris biztonságra”
- fogalmaznak. Két szakértő továbbra is a létesítményben maradt, mint megfigyelő.
Kedden robbanásokat lehetett hallani a komplexumnak helyt adó Endehodar városában, s megszűnt az áramszolgáltatás - közölte a település törvényes ukrán polgármestere.