;

Orbán-kormány;napelem;energiatakarékosság;pályázatok;Palkovics László;

- Az Orbán-kormány már novemberre meghirdette az új napelempályázatot, kár, hogy az erre szánt uniós pénz még sehol sincs

A kabinet a lakossági megújulóenergiás kiírás első köréből megmaradt keretre már novemberben új jelentkezési kört hirdet.

Jövő tavasz helyett már novembertől elérhető lesz a lakossági napelemes pályázat második üteme – erősítette meg Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium energetikáért felelős államtitkára keddi sajtótájékoztatóján a korábbi Facebook-bejelentését. Az energiaválságra tekintettel a kormány kiemelt célja, hogy a háztartások mielőbb hozzájussanak a lakossági napelemes pályázat által kínált lehetőséghez, ami a korszerűsítésen túl tartósan és jelentősen csökkenti a családok rezsiköltségét – írta. A második ütemmel kapcsolatban további információ a https://napelem.palyazat.gov.hu weboldalon érhető el.

Ezen túlmenően az államtitkár további érdemi részletekkel nem szolgált. Korábbi közléseik szerint ugyanakkor a 202 milliárd forintos eredeti keretből a tavaly év végétől az idén év elejéig tartó 154 milliárd forintnyi igény érkezett. Míg Steiner közlése szerint 43 ezer kérelem érkezett, addig a pályázati honlap 45 ezer beadvány elfogadását valószínűsíti. Az első körben a 2020-ban adóbevallásuk szerint 4,85 milliónál kevesebbet kereső magánszemélyek napelemre legfeljebb 2,9, napelemes fűtési rendszerre pedig maximum 11,3 millió forintot nyerhettek. Az államtitkár elmondta: Jól haladnak a pályázatok feldolgozásával, már 21 800 támogatói döntést hoztak, mintegy 89 milliárd forintnyi összeget kiutaltak, ezeknek a projekteknek a megvalósítása már elkezdődött - jelezte. Hozzátette, hogy november végéig befejezik az összes pályázat értékelését.

Mindenesetre keretemelés nélkül a második fordulóban az első kör során kiosztott összeg körülbelül harmadára lehet majd pályázni. A beadási szabályai nem változnak, tolongani nem érdemes, mert nem a beadás sorrendje számít.

A kiírás furcsasága, hogy

a támogatásra a kormány uniós forrást szánt, ám ez az összeg a Brüsszel és Budapest közötti politikai viták miatt máig nem érkezett meg.

Tehát, bár a pályázati forrást a kormány a magyar költségvetésből megelőlegezte, sokak szerint egyáltalán nem borítékolható, hogy az EU-támogatások valaha is megérkeznek az országba.

Szintén megjegyzendő: bár szakértők önmagában üdvözölték a napelemes megújuló energiahasznosítási mód elterjesztését, egyszersmind felhívták a figyelmet, hogy maga a pályázat kevéssé szolgálja az energiahatékonyság céljait. Hisz napelemmel fűteni kevéssé hatékony. Így az elektromos fűtőberendezések használata akár még növelheti is a háztartások villamosenergia-igényét, így a hálózat és az erőművek terhelését. 

A hozzáértők szerint a pénzt inkább a lakások szakszerű szigetelésének támogatására kellett volna költeni.

Az energiafelhasználást a kormány is az áram irányába terelné. Legalábbis erre utal Palkovics László technológiai és ipari miniszter Portfolio Sustainable Word 2022 elnevezésű, tegnapi konferencián tett bejelentése,

mely szerint jelentősen csökkenteni kell az ország gázfogyasztását. Ennek érdekében jelentős beruházásokat sürgetett. 

A kormány hamarosan új energiastratégiát alkot. Szerinte 2030-ra könnyen elérhető az üvegházhatású gázok 55 százalékos csökkentése. (Ugyanakkor az Orbán-kormány változatlanul 40 százalékot vállal.) A 2050-es klímasemlegességi célt ugyanakkor már nehezebb feladatnak tartja. Ezek eléréséhez megfelelő technológiák szükségesek – fogalmazott. 1990 óta, főként az energiaellátás, az ipar és a mezőgazdaság révén, 34 százalékkal csökkent az ország szén-dioxid-kibocsátása – tette hozzá. A közlekedésben viszont ezt még ezt nem sikerült elérni. (Megjegyzendő: az előző évtized során álltunk már 40 százalékos értéken is, amióta nőtt az országos szennyezés.) Magyarország végső energiafelhasználásának 35-40 százaléka földgáz, 28 százaléka kőolaj. A kérdés, hogy hogyan lehet a mostani energiafüggőséget csökkenteni. A villamosenergia irányába terelni nem egyszerű az országot, mert eddig mindent a földgáz határozott meg, ami egy praktikus, jól szállítható energiaforrás. A függőség csökkentése érdekében a földgáz arányát csökkenteni kell, de a lakossági fűtés átalakítása átfogó munka – fogalmazott. A megfizethetőség-fenntarthatóság-ellátásbiztonság hármas egységéből utóbbi most sok helyütt felülírja a fenntarthatóságot. Ennek ellenére 2025-ig továbbra is szempont a Mátrai Erőműben a lignittüzelés megszüntetése.

A válság is kínál lehetőséget

Ki kell használni a mostani válság kínálta lehetőségeket, és nagy hangsúlyt kell fektetni az épületek szigetelésére és az energiafelhasználás részletes átgondolására, mivel drasztikus megtakarításokat lehet így elérni - hangsúlyozta a konferencián Ürge-Vorsatz Diána, az ENSZ Kormányközi Klímavédelmi Tantestületének Mérsékléssel foglalkozó Munkacsoportjának az alelnöke és a Közép-Európai Egyetem professzora. A szakember úgy véli, hogy három évünk maradt még arra, hogy a klímaváltozás legsúlyosabb következményeit elkerüljük.

Vészharangokat kongatott meg a milliárdos vállalkozó.