Tatabánya;adásvétel;gázszolgáltató;Mészáros Lőrinc;kényszerítés;

- Tatabánya meghátrált, erővel a Turulgázt is megszerezte Mészáros Lőrinc érdekeltsége

A tatabányai társaságot végül fideszes és részben egykori ellenzéki szavazatokkal passzolta át az önkormányzat a monopolhelyzetű nagy energiacégek nyomására.

Mészáros Lőrinc érdekeltségének, az Opus Tigáznak évekbe telt, hogy megszerezze a tatabányai földgázvezeték-rendszert üzemeltető Turulgáz Zrt.-t, amelybe a Tigáz még a felcsúti milliárdos, Magyarország leggazdagabb embere megjelenése előtt, 2003-ban szállt be a Mol helyére – írja a 24.hu arról a minapi városi közgyűlési döntésről, amelyet a Fidesz és néhány „átszavazó”, korábbi ellenzéki képviselő hagyott jóvá, csak a polgármester és három ellenzéki szavazott nemmel.

Az önkormányzat a határozat szerint eladja a Turulgázban birtokolt 41 százalékos tulajdonrészét; a 195 millió forintos vételárért a szerződés aláírása után az Opus Tigáz lesz a Turulgáz 100 százalékos tulajdonosa

A lap szerint az adásvétel a gáz árát nemrég megemelő Opus Tigáz az erőfölényének és az állami MVM egy döntésének – a Turulgáznak fizetett üzemeltetési díj drasztikus csökkentésének – köszönhetően jött össze, korábban ugyanis Tatabánya évekig ellenállt a nyomásnak. Végül nem hagytak számára más lehetőséget: eladják a céget a Mészárosék által kínált olcsó áron, ami a vagyonvesztés miatt jogos kritikák alapja lehet az önkormányzattal szemben vagy tovább alkudoznak, esetleg teljesen elállnak az üzlettől, amivel azt kockáztatják, hogy a Turulgáz elveszíti piaci értékét.

A Turulgáz tulajdonát képező 200 kilométernyi csővezeték használatért a földgázellátást biztosító szolgáltató fizetett úgynevezett üzemeltetési díjat, amelyből korában 150-200 millió forint közötti bevétele, 50-100 milliós nyeresége származott. Csakhogy a céget megszerezni kívánó Opus Tigáz2020 óta rendre leszavazta az éves osztalékok kifizetését, amivel százmilliós bevételtől fosztotta meg a várost.

Az így kényszerített anyagi helyzetben az önkormányzat idén nyáron hiába hirdetett meg nyilvános pályázatot tulajdonrésze eladására, arra csak Mészáros-féle cég adott be érvényes ajánlatot. Mindez Szücsné Posztovics Ilona, Tatabánya ellenzéki polgármestere szerint „a piac leuralásának újabb lépcsője”.

Kétéves pereskedés és három egymásnak ellentmondó ítélet után született jogerős bírósági döntés.