;

energia;Oroszország;atomerőmű;veszteség;Ukrajna;háború;szankciók;

- Kijev szerint sikeres a herszoni támadás

Azt állítják, hogy az orosz erők jelentős veszteségeket szenvedtek a déli Herszon régióban a hét elején indított urán ellentámadás következtében.

Árplafon bevezetését tervezik az orosz olajra – jelentették be pénteken a G7 csoport országainak pénzügyminiszterei. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter nyilatkozata szerint lépésük segíteni fogja az infláció elleni harcot, és csökkenti majd Oroszország képességét agressziós háborújának finanszírozására. G7 miniszterei közölték továbbá, hogy "az intézkedés mielőbbi véglegesítésén és végrehajtásán fognak dolgozni", a terv részleteit azonban nem árulták el. A G7-ek bejelentése előtt a Kreml megtorlást helyezett kilátásba az árplafont bevezetésére készülő országokkal szemben. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arra figyelmeztetett, hogy a G7-ek tervezett lépése a globális olajpiac jelentős destabilizációjához fog vezetni.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a nap folyamán kijelentette, hogy Európának hasonló intézkedést kell bevezetnie az orosz gázra is, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök manipulálni igyekszik a gázpiacot. Válaszul Dmitrij Medvegyev az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese kilátásba helyezte, hogy ha Brüsszel folytatja a tervének megvalósítását, teljesen lállítják az Európába irányuló gázszállításokat. Közben a Gazprom orosz energetikai monopólium közölte, hogy meghibásodásokat tárt fel a Németországba irányuló Északi Áramlat gázvezeték egyetlen működő turbinájának karbantartása során, s ezek kijavításáig a vezeték működését meghatározatlan időre leállítják.

"Megsértették" a délkelet-ukrajnai Zaporizzsja atomerőmű "fizikai épségét" - közölte az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségének (NAÜ) vezetője. Rafael Grossi, aki csütörtökön egy ellenőri csoportot vezetett az orosz ellenőrzés alatt álló erőműbe, azt mondta, hogy bár továbbra is aggódik az erőmű miatt, a helyzet most már "kiszámíthatóbb". Grossi újságíróknak azt kijelentette, hogy a NAÜ szakértői csoportja, amelynek csütörtökön sikerült bejutnia az orosz ellenőrzés alatt álló erőműbe, a helyszínen marad. "Nem megyünk sehová” – mondta. Az erőművet üzemeltető ukrán állami vállalat, az Energoatom egy nyilatkozatban azzal vádolta Oroszországot, hogy tisztviselői manipulált információkat osztanak meg a NAÜ-vel, hogy az ne ismerje meg a dolgok valós állását. Előzőleg közölték, hogy ismét üzembe helyezték az ötös számú reaktort, amelyet előző nap vészhelyzeti óvintézkedésként kellett leállítani a környékbeli ágyúzás okozta károk miatt.

Az ukrán hadsereg azt állította, hogy az orosz erők "jelentős veszteségeket" szenvedtek a déli Herszon régióban a hét elején indított ellentámadásuk következtében. Ukrajna eddigi sikerei "meglehetősen meggyőzőek" a dél-ukrajnai katonai parancsnokság szóvivője szerint, aki hozzátette, hogy valószínűleg "nagyon hamar" további "kedvező hírek" fognak érkezni. Nyugati tisztségviselők szerint az ukrán csapatok több ponton is visszaszorították az orosz erőket Herszon környékén. Azt mondták ugyanakkor, hogy mintegy 20 ezer orosz katona tartózkodik a déli régió beszögelésében, és korai lenne még megállapítani, hogy az ukrán ellentámadás bevált-e. Az Egyesült Királyság nemzetbiztonsági tanácsadója, Stephen Lovegrove egy nyilatkozatban az orosz erők által elszenvedett súlyos veszteségekről beszélt, és megerősítette, hogy országa továbbra is „rendületlenül” megad minden humanitárius, gazdasági és katonai segítséget Ukrajnának.

Az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság (DPR) vezetője, Denisz Pusilin megerősítette az orosz invázió területszerző céljait. "A mi feladatunk az összes olyan orosz város felszabadítása, amelyet az orosz nép alapított az Orosz Birodalom idején, s amely a Szovjetunió fennállása alatt hatalmas országunk segítségének köszönhetően fejlődött" – jelentette ki. "Ez nem csak Novorosszia (a Donyec-medence) területeit jelenti, hanem sokkal szélesebb kört” – tette hozzá.

A BBC orosz szolgálata részletes oknyomozó cikkben mutatta ki, hogy az orosz fegyveres erők elitegységei az ukrajnai háború hat hónapja alatt több mint 900 katonájukat veszítették el, akiknek a kiképzése sok évi erőfeszítésbe és dollármilliókba került. Nyugati és orosz szakértők egyaránt úgy becsülik, hogy az orosz hadsereg általános haderő egységei nem voltak felkészülve a támadásra. Ennek következtében a rendszerint a gyalogságra háruló feladatokat a különleges erőknek, a tengerészgyalogosoknak, az ejtőernyősöknek, az állami vezetők védelmét szolgáló őralakulatoknak és a titkosszolgálatok különleges egységeinek kellett elvégezniük – írják. Több tucat katonai pilóta is meghalt. A BBC-nek nyilatkozó szakértők szerint Oroszországnak nehéz lesz pótolni e szakemberek elvesztését.

Az orosz megszállók egyelőre nem engedték be a ENSZ-missziót a krízisközpontba, ezért annak tagjai meghatározatlan ideig a nukleáris üzemben maradnak.