;

Oroszország;Ukrajna;háború;propaganda;online média;

- Kutyákkal trollkodják Putyint

A népszerű internetes mémekből ismert, mókás kinézetű japán kutyafaj, a shiba inu a kabalaállatuk. Az online kultúrára jellemző abszurd és energikus humor jellemzi a kommunikációjukat. Még a saját nevükből is viccet csinálnak, a NATO-ra hajazva NAFO-nak, vagyis az "Észak-Atlanti Fickók Szervezetének" hívatják magukat. Nehezen komolyan vehetőek, ám éppen ennek köszönhetően hatékonyak: kutyás képeken és zenés videóösszeállításokon keresztül teszik nevetségessé az orosz háborús propagandát a közösségi médiában, maró gúnnyal és iróniával hívják fel a figyelmet annak primitívségére és ellentmondásaira. Küzdenek a dezinformációval, trollkodják azok terjesztőit, miközben gyűjtik az adományokat a honvédő ukránoknak.

Az Ukrajna párti önszerveződő közösséget egy “Kama_Kamilia” felhasználónevű lengyel fiatal hívta életre a Twitteren még májusban. A férfi a Vice amerikai hírportálnak elárulta, hogy unalmában kezdte el shiba inuk - vagy ahogy ő nevezi a “fickók” - képeit rászerkeszteni az ukrajnai háborúról készült fotókra. Alkotásai több Twitter-felhasználónak megtetszettek, akik megkérték Kamát, hogy tervezzen kutyusos profilképet nekik. Ő pedig felajánlotta, hogy teljesíti azok kéréseit, akik - a jó ügy érdekében - adományt küldenek az ukrán hadsereg oldalán harcoló Grúz Nemzeti Légiónak.

Kamának köszönhetően idővel egyre több shiba inus profilkép jelent meg a háborúval foglalkozó Twitter-felhasználók között. Ez Christian Borys kanadai újságírónak is feltűnt, aki egy hasonlóan abszurd körítésű adománygyűjtő kezdeményezést alapított, a Szent Javelint, ami az amerikai gyártású tankelhárító rakétákról kapta a nevét. Borys állást adott Kamának, aki mára egy 34 fős nemzetközi stáb élén készíti a kutyusos profilképeket.

A NAFO annak köszönheti sikerét és erejét, hogy egy alulról szerveződő, vezető nélküli mozgalomról van szó, amelynek nevében bárki, bármikor posztolhat. A Putyin-háborúja mellett kampányoló orosz tisztségviselők nem is igazán tudnak mit kezdeni a közösséggel. Ez június közepén is bebizonyosodott, amikor egy prominens diplomata hülyét csinált magából. Az ENSZ bécsi intézményeihez akkreditált orosz nagykövetnek, Mihail Uljanovnak a megszólalását figurázta ki egy kutyusos profilképű felhasználó, mire a diplomata elkövette azt a hibát, hogy teljes komolysággal reagált. “Ezt az ostobaságot ön mondta, nem én” - fogalmazott Uljanov, akinek e mondata hamar a NAFO egyik szlogenévé lépett elő. Válasza a fickók egyik legfőbb céltáblájává tette a nagykövetet. Shiba inus képekkel bombázták őt és látszólag néhány nap alatt el is üldözték a Twitterről. Uljanov hirtelen egy hétre elhallgatott, de utólag azt állította, hogy csak előre tervezett szabadságát töltötte.

Ukrajna sokat köszönhet a NAFO-nak, hiszen az abszurd mémeikkel fenntartják az érdeklődést ukránok szabadságharca iránt a közösségi médiában és a nyugati közvéleményben. A furcsa trollhadsereg a kijevi kormány elismerését is kivívta: múlt vasárnap az ukrán védelmi minisztérium egy saját shiba inus képpel tisztelgett a “fickók” előtt, majd kedden a miniszter, Olekszij Reznyikov is köszönetet mondott és kutyusos profilképet állított be magának. Hosszútávon ugyanakkor kockázatokat is rejt magában a NAFO komolytankodása, mert elkendőzheti a háború valódi brutalitását és borzalmait.

Ideológiai-történelemértelmezési harcot indított a kormányzó lengyel jobboldal. Új tantárggyal váltották fel az eddigi állampolgári ismereteket, s az egyetlen tankönyv a Jog és Igazságosság (PiS) párt szemléletét hirdeti.