Megerősítette a Naszálytej Zrt. és a Happy Tejtermék Kft. a Telexnek azokat a híreket, amelyek szerint az állami támogatás hiánya miatt nem szállítanak többé iskolatejet szeptembertől.
Mint azt felidézik, nemrég több önkormányzat – köztük a csömöri is – váratlan levelet kapott a a Naszálytej Zrt.-től, amely azt írta: felmondja az iskola- és óvodafenntartókkal a szerződéseit, mivel a kormány már nem ad támogatást a gyerekeknek eddig biztosított iskolatejhez. Csömörön így több általános iskolában és két óvodában is megszűnik az iskolatej. Szerintük ha az állam nem vállalja tovább a támogatást, akkor az önkormányzatoknak kell a zsebükbe nyúlniuk az iskolatej fenntartásáért. Az nem világos, hogy más cég tudja-e biztosítani számukra a tej szállítását.
A Naszálytej Zrt. vezérigazgatója, Sallai Attila a portálnak küldött levelében azt írta, hogy a Magyar Államkincstárnak július 31-ig kellett volna a szerződésüket meghosszabbítania.
„Határozat hiányában társaságunk felelősséggel nem tud felkészülni a 2022/2023-as tanév biztonságos ellátására. Ezért a 2022/2023-as tanévre szóló iskolatej-szállítási szerződésektől társaságunk a szerződések megkötésének dátumára visszamenőleges hatállyal elállt”
– fogalmazott.
Iskolatejet nemcsak a Naszálytej Zrt. szállított ki, részt vett a programban a Happy Tejtermék Kft. és az Ibrány Tej Kft. is.
Tálosi Tamás, a Happy Tejtermék Kft. ügyvezető igazgatója a portál kérdéseire azt írta, az állami jóváhagyás hiánya miatt az iskolakezdésig nem tud elindulni az óvoda- és iskolatejprogram.
Megjegyzik azonban, hogy ha meg is kapják a hozzájárulást, akkor sem fogják biztosan elvállalni az iskolatej kiszállítását, főleg úgy, hogy nem emelnek árat. Szerintük túl bizonytalan a gazdasági helyzet most.
Az Agrárminisztérium a portállal azt közölte, hogy nem szűnik meg az iskolatejprogram, a kormány továbbra is biztosít nemzeti forrást hozzá. Rákérdeztek azonban arra is, hogy a Naszálytej Zrt. kiszállítása valóban azért szűnik-e meg, mert a kormány nem ad ehhez támogatást. Válaszukban azt írták:
„A programban való részvétel önkéntes mind a beszállítók, mind az intézmények részéről”.
A portál az ügyben kereste az Ibrány Tej Kft.-t is és a csömöri önkormányzatot is, ám egyelőre nem kapott választ tőlük.