;

Európai Unió;Oroszország;Ukrajna;diplomácia;Prága;szankciók;

- Napirenden a vízumtilalom az EU-ban

Az EU külügyminiszterei a szankciókról is tárgyalnak, miután néhányan a felülvizsgálatukat sürgetik.

Az európai uniós védelmi miniszterek elhatározták, hogy felmérik egy ukrajnai katonai támogató és kiképző misszió létrehozásának a feltételeit - jelentette be Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a tagállamok védelmi minisztereinek hétfői prágai informális ülését követően. A tárcavezetők nem hoztak döntést, egyelőre csak áttekintik a lehetőségeket, mondta az uniós fődiplomata. Hozzátette, hogy a tanácskozáson részt vett Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter, aki ismertette, országának pontosan mire lenne szüksége rövid-, közép- illetve hosszútávon. Borrell szerint egy uniós szintű kiképző misszió jól kiegészítené a tagállamok hasonló kétoldalú kezdeményezéseit, mivel kevésbé a részletekre, mint inkább egy hadsereg irányítását, működését biztosító feladatokra koncentrálna. Borell azt is elmondta, hogy egyes hírekkel szemben a nyár folyamán nem csökkentek, hanem nőttek az Ukrajnába érkezett európai fegyverszállítmányok. “Mindent meg kell tenni, hogy befejeződjön a háború, de amíg tart, minden erőnkkel támogatni kell Ukrajnát” - fejtette ki.

A védelmi miniszterek ülését követően ültek tárgyalóasztalhoz Prágában az EU27-ek külügyi vezetői, akik másfél naposra tervezett tanácskozásukon főként az ukrajnai háborúról és következményeiről egyeztetnek. A tagállamokat megosztják az oroszok beutazásának korlátozására tett javaslatok: a baltiak például teljes vízumtilalmat szorgalmaznak, míg mások nem változtatnának a jelenlegi rendszeren, illetve megelégednének a vízumok kiadásának megszigorításával. Pekka Haavisto finn külügyminiszter, aki a keményvonalasok közé tartozik, a tanácskozásra érkezve azt mondta: egységet remél a vízumkönnyítések felfüggesztéséről. Josep Borrell újságíróknak elárulta, hogy a külügyminiszterek tárgyalni fognak a Oroszország elleni szankciókról is, miután “néhány ország a felülvizsgálatukat sürgeti”. A főképviselő mindenesetre úgy vélekedett, hogy a büntetőintézkedések már eddig is nagyon súlyos károkat okoztak Moszkvának.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook oldalán megosztott videóján ismét a békét sürgette, de nem részletezte, hogy azt milyen úton-módon javasolja megteremteni.

Legkevesebb 30 áldozatot követeltek a zavargások és a síita milíciák közötti összecsapások Bagdadban. A hétfőn kezdődött erőszakhullám már lezárult, Muktada asz-Szadr, aki a szakadék szélére sodorta Irakot, vissza is rántotta onnan az országot.