Voltaképpen gratulálni kellene az amerikaiaknak, mert Donald Trump személyében 1789 óta még csak először volt olyan elnökük, aki nyíltan megszegte esküjét és királynak érezte magát. Az alapító atyák annak idején jól kifundálták az alkotmány szövegét meg az egész államberendezkedést. Felmenőik a királyság, azaz az önkényuralom elől menekültek át az óceánon és megpróbáltak királymentes konstrukciót létrehozni. Ezt szolgálja például az a kitétel, hogy csak született amerikai állampolgárból lehet elnök. Nem Arnold Schwarzeneggerre találták ki, hanem a brit és általában véve mindenféle uralkodói családokra.
Trump előtt 44 elnök volt, messze nem mindegyikük hibátlan gentleman, sőt, de a sorban a 45. volt az első, aki orcáján üdvözült vigyorral szemlélte az általa tudatosan gerjesztett politikai erőszakot. Ugyanő volt az első, aki ellen kétszer is kongresszusi eljárás indult – egyszer mert Ukrajnát zsarolva megpróbálta lejáratni akkor még csak potenciális elnökválasztási vetélytársát, Joe Bident, másodszor pedig a Capitolium 2021 január 6-i megrohamozása miatt. Trump ellen New Yorkban most egyszerre polgári, illetve bűnügyi eljárás is folyik a cége által még elnöki mandátuma előtt elkövetett pénzügyi visszaélések miatt. Georgiában a 2020-as elnökválasztás ottani eredményeinek utólagos megváltoztatására irányuló kísérlet kapcsán állíthatják bíróság elé, Washingtonban az igazságügyi tárca és a képviselőház eseti bizottsága is vizsgálja a törvényhozás ostroma kapcsán viselt politikai és büntetőjogi felelősségét. Magyarán puccskísérlettel, a fennálló rend erőszakos megdöntésére irányuló alkotmányellenes összeesküvéssel gyanúsítják.
Ezekhez képest apróságnak tűnhet, hogy a Fehér Házból kihurcolkodva magával vitt egy kisebb hajórakományni hivatalos iratot, de nem az. Ezért kerülhet legkönnyebben börtönbe vagy tilthatják el a köztisztségektől, így a 2024-es elnökválasztáson való indulástól. Mondhatnánk természetes, ámde önleleplező, vallomással felérő reakció, hogy erre azt hazudja, Obama is vitt el iratokat, nála is házkutatást kéne tartani. Ezzel beismeri, hogy az iratok elvitele jogszabályt sért, márpedig a törvény előtt mindenki, az exelnök is egyenlő. Az eddig nyilvánosságra került tényekből egyértelmű, hogy Trump szupertitkos iratokat is magával vitt, amelyek még a Fehér Házon belül sem hagyhatták volna el a helyiséget, amelyekben őrizték őket. Nem világos, hogy miért tette, de mindegy is, az ittas sofőrtől sem kérdezik meg, miért ivott – minimum elveszik a jogosítványát.
Némely szövetségesei most azzal érvelnek, nem szabad Trumpot felelősségre vonni, mert akkor hívei kimennek az utcára. A tüntetések vagy akár a zavargások veszélye valós – de a másik serpenyőben ott van a kvázi királyság fenyegetése, amikor az abszolút hatalom birtokosára nem vonatkoznak a törvények, még a sajátjai sem. Ez túlmutat Amerikán. A Biden-kormányzat felelőssége nem csak egyszerűen a demokrácia megőrzése, hanem annak bemutatása is, hogy az erős és ütésálló. Ehhez Trumpot bíróság elé kell állítani.