;

Oroszország;atomerőmű;Ukrajna;háború;NAÜ;Zaporizzsja;

- Ellentámadásban Kijev

Meg nem erősített hírek szerint megkezdődött az ukrán ellentámadás az ország déli részén. Épp akkor, amikor az atomellenőrök Zaporizzsjába tartanak.

Független források által meg nem erősített hírek szerint Ukrajna hétfőn megkezdte a nyár eleje óta beígért ellentámadást az orosz hadsereg által elfoglalt dél-ukrajnai területek visszafoglalására. Az ellenoffenzíva kezdetét Natalja Humenjuk, a dél-ukrajnai védelmi erők közös koordinációs sajtóközpontjának vezetője jelentette be. Közölte: a Herszon körüli orosz ellenőrzés alatt álló területek intenzív ukrán ágyúzás alá kerültek.

Humenjuk szerint Ukrajna közelmúltbeli csapásai Oroszország déli logisztikai útvonalai ellen "kétségtelenül meggyengítették az ellenséget". A szóvivő nem árult el részleteket a déli ellentámadásról, de emlékeztetett, hogy csak az elmúlt héten több mint tíz orosz lőszerraktárt bombázott le az ukrán haderő.

Több ukrán média is hírt adott az offenzíváról, jórészt a déli parancsnokság szóvivőjének közlésére hivatkozva. Beszámolóik szerint az ukrán erők áttörték az orosz megszálló csapatok első védelmi vonalát Herszon térségében, az orosz csapatokat megfosztották az utánpótlástól a Dnyeper jobb partján, az amerikai HIMARS rendszerek segítségével gyakorlatilag az összes fontosabb hidat megsemmisítették a térségben, ami "hatalmas lehetőséget jelent a megszállt területek visszafoglalására". Az oroszok egyelőre nem támadnak, megerősített állásaikba vonulnak vissza.

A herszoni régió a hadban álló felek mindegyikének kiemelt jelentőségű - az ukrán mezőgazdaság számára létfontosságú, és stratégiai szempontból is fontos szerepet tölt be, mivel az Oroszország által 2014-ben elcsatolt Krímmel határos. A félsziget orosz kormányzója, Szergej Akszjonov álhírnek minősítette és "az ukrán propaganda újabb hamisítványaként" utasította el az ukrán ellenoffenzíváról szóló bejelentést. Kormányzati szinten sem Kijev, sem Moszkva nem reagált a bejelentésre. A krími kormányzó álhír minősítését azonban gyengíti az az orosz RIA Novosztyi hírügynökség által közölt jelentés, miszerint a Herszontól 58 kilométerre keletre fekvő Nova Kahokva településen evakuálják az embereket a munkahelyekről, mert az ukrán erők több mint tíz rakétacsapást hajtottak végre ott.

A Reuters szerint az ukrán déli ellenoffenzíva Kijev növekvő önbizalmát tükrözi, ami az egyre nagyobb számban érkező nyugati katonai segélyeknek köszönhető. A brit hírügynökség megjegyzi, a déli ukrán támadás híre akkor érkezett, amikor a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) ellenőrző csoportja elindult, hogy ellenőrizze a háború egyik forró pontjává vált Zaporizzsjai atomerőművet.

A küldöttséget a NAÜ igazgatója, Rafael Grossi vezeti. Indulásukról ő maga is hírt adott, azt azonban nem közölte, hogy az ellenőrcsoport mikor érkezik meg az orosz erők által tavasz óta megszállt erőműhöz.

Miközben Európa egyre komolyabban aggódik a kontinens legnagyobb atomerőművénél zajló harcok miatt és egy, az 1986-os csernobilihez hasonló atomkatasztrófától tart, a harci cselekmények hétfőn is folytatódtak, és akárcsak korábban, azokért a felek továbbra is egymást okolták. Az oroszok állították, hogy egy ukrán rakétacsapás lyukat ütött a létesítmény egyik üzemanyagraktárának tetején, az orosz erők pedig lelőttek egy ukrán drónt, amely megpróbálta megtámadni az atomerőművet, de nem keletkeztek komolyabb károk és a sugárzás szintje sem nőtt meg.

A nemzetközi közösség és a NAÜ az erőmű demilitarizálását sürgeti, azt kérik, hogy Oroszország vonja ki csapatait az atomerőmű területéről, ne használja azt katonai támaszpontként, kockáztatva egy esetleges nukleáris katasztrófát.

Ízléstelenség felsőfokon, Nizza polgármestere feljelentést tett.