Szükség lenne arra a magyar villamosenergia-rendszerben, hogy beépítsünk egy további nagy atomerőművi egységet. Nem feltétlenül a Duna mellett, és nyilvánvalóan nem Pakson, mert ott nem fér el még egy blokk – szúrta ki a hvg.hu Aszódi Attila okleveles energetikai mérnök, korábbi paksi ügyekért felelős kormánybiztos harmadik atomerőmű építéséről szóló nyilatkozatát a Spirit FM-en.
Aszódi Attila hosszabb távon az áremelkedések ellenére áramigény-növekedéssel számol, mint annak idején az ipari átalakulás, a közlekedés villamosítása idején. Emlékeztetett, hogy a magyarok elfogadják az atomenergia létjogosultságát az „energiamixben”, hozzátéve, az erőműépítésről előre kell gondolkodni, elvégre egy ilyen projekt előkészítése több mint tíz év. A szakember Magyarországnak a nukleáris energia még jelentősebb alkalmazását javasolja például „a kis moduláris reaktorok” segítségével.
Szerinte ugyanis a Nyugat hibásan leépítette az egykori vezető cégeket, amelyek „atomenergetikai technológiát tudtak tervezni, gyártani és működtetni”.
Aszódi Attila szerint a jelenlegi válság egyik legjelentősebb üzenete Európa számára az, hogy a kontinens „nem teheti meg, hogy mérnöki potenciál és intelligencia szempontjából kiszolgáltatja magát a világnak”. A megújuló energiákról, a nap- és szélenergiaprojektekről lesajnálóan beszélt, mondván azok önmagukban nem oldják meg a problémákat. Azt azért nem mondja – tette hozzá nagyvonalúan –, hogy ezeket le kell söpörni az asztalról.
Hiába tálalják sikerként Paks 2 létesítési engedélyének kiadását, az előzetes biztonsági jelentést még nem fogadta el a hatóságHatárértéket meghaladó a vízhőmérséklet a paksi DunánLeállt az átállás a megújuló energiára, a világtörténelem legnagyobb krízisével nézünk szembe