Még mindig le van kapcsolódva a hálózatról Európa legnagyobb nukleáris üzeme, a Zaporizssja Atomerőmű - írja a The Guardian.
Az ukrán hatóságok és nemzetközi szakértők a létesítmény körül dúló harcok miatt továbbra is egy nukleáris katasztrófa bekövetkezésétől figyelmeztetnek. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közlése szerint csütörtökön csak egy hajszálra álltak ettől, az áramellátással kapcsolatos problémákat péntekig nem sikerült megoldani.
Joe Biden és Volodimir Zelenszkij felszólította Oroszországot, hogy adja vissza Ukrajnának az ellenőrzést a Zaporizzsja Atomerőmű felettAz atomerőmű csütörtökön már kétszer is leállt, amikor egy tűz megrongálta a reaktorok negyedik, s egyben utolsó vezetékét is, mely az áramellátást biztosította. A többi vezeték már korábban megsemmisült a háború alatt. Az ukrán Szabadság Rádió által közzétett műholdfelvételeken az látható, hogy füstfelhők szállnak fel az erőmű közelében. Az Energoatom, Ukrajna állami nukleáris ügynöksége közölte, hogy folyamatban van a hálózatra való csatlakozás helyreállítása, és az erőmű energiaszükségletét az ukrán villamosenergia-rendszerből egy távvezetéken keresztül látják el. Jelezték, nem tudnak nyilatkozni a berendezések vagy a rendszer biztonságáról.
A reaktorok hűtéséhez elektromos áramra van szükség. A hálózatról való leválasztás azért veszélyes, mert megnöveli a reaktorok és a kiégett fűtőelemek áramellátással működő hűtőrendszereinek visszafordíthatatlan meghibásodásának kockázatát. Az Energoatom szerint az erőmű az üzemszünet alatt is kapott áramot a közeli szénerőműhöz tartozó egyetlen tartalékvezetékről.
Amennyiben az összes ellátás kiesik, akkor az erőműnek dízelüzemű generátorokra kell támaszkodnia. Ha ezek meghibásodnak, a mérnököknek mindössze 90 percük van arra, hogy megakadályozzák a veszélyes túlmelegedést.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség küldöttsége a tervek szerint a jövő héten látogatást tesz a helyszínen – mondta Lana Zerkal, az ukrán energiaügyi miniszter tanácsadója csütörtök este az ukrán Radio NV rádióban. „Annak ellenére, hogy az oroszok beleegyeztek, hogy a misszió ukrán területen keresztül haladjon, direkt olyan körülményeket teremtenek, hogy a misszió ne érje el az objektumot, tekintettel az erőmű körül kialakult helyzetre" - fogalmazott. Hozzátette, a misszió azért utazik az erőműhöz, hogy megfigyelje a helyzetet, és megtegye a szükséges intézkedéseket, megvédve a világot az esetleges katasztrófától.