Rendkívül kellemetlen lebukásra hívta fel a figyelmet a hvg.hu egy csütörtök reggel megjelent cikke.
A portál munkatársai megnézték annak a Beconomist nevű online kurzusnak az oldalát, amelyről a jegybank azt írja, hogy az ország első gazdasági és üzleti oktatási platformja. Az erre a célra létrehozott honlappal azonban egy probléma: van egy olyan fül is, ahol az intézmény állítása szerint hallgatói véleményeket tesznek közzé. Minden hallgatóhoz csak egy keresztnevet és egy szakmát, valamint egy portréfotót tesznek hozzá.
Túlnyomó többségük portréja egészen biztosan nem azé az emberé, aki a „hallgatói véleményt” írta, ugyanis szabadon felhasználható fotóbankokból válogatták hozzájuk össze a képeket.
A konkrét példa szerint Noémi - aki a portál leírása szerint bölcsésznek tanul - azt írja, hogy „nem akartak egyszerre túl sok dolgot elmondani, egy általános tájékoztató volt, ami nekem, egy gazdaságban egyáltalán nem jártas embernek is világosabbá tette a témát”. A „Noémiről” készült kép Shutterstockon, az egyik legnagyobb, szabad felhasználású fotókat tároló adatbázison is fent van. Ezen oldalaknak a lényege, hogy bárki felhasználhatja az itt tárolt fotókat. A Népszava szerkesztőségének is van hozzáférése a képekhez, így meg is tudjuk mutatni „Noémit”.
Egy bizonyos Sára is megszólal, aki arról ír, neki nagyon tetszett, „hogy az előadó a magyarázatait írásban is szemléltette, ezáltal sokkal könnyebb volt követni”. Sárának, aki az oldal szerint junior marketinges, az is tetszett, „hogy egyszerű, hétköznapi példákkal tette (az előadó) szemléletesebbé az előadását”. Az ő fotója természetesen ugyanúgy fent van a Shutterstock adatbázisában. ráadásul külön aloldala is van. Akad, ahol modellt állt (vagy éppen ült és feküdt) fogorvos pácienseként, illetve irodistaként is feltűnik.
A hvg.hu egyébként még több modellről is bizonyította, hogy minimális kutatómunka után portréjukat bárki letöltheti, amit aztán adott esetben felhasználhatna hasonló célokra - persze az más kérdés, hogy nagyon gyorsan lebuknának. Innentől kezdve felmerül a kérdés, valódi résztvevők áradoztak-e a jegybanki kurzusról, s nem kitalált szövegekkel van dolgunk.
Mint említettük, a Népszava is használ ilyen képeket, ám mi - ellentétben a jegybankkal - egy másodpercig sem szeretnénk úgy tenni, mint ha ezek a fotók sajátjaink lennének. Minden esetben jelezzük a forrást, s amikor indokolt, akkor a leírásban is felhívjuk a figyelmet, hogy képünk csupán illusztráció. Sőt, bizonyos fotókat kizárólag csak az azt feltöltő felhasználó megjelölésével lehet a hivatalos szabályzat szerint felhasználni. (Mint jelen cikkünk nyitóképe esetén.)