Pintér Sándor;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;Belügyminisztérium;IQ;közérdekű adatigénylés;állami gondozottak;tesztek;

- Közérdekű adatigénylést nyújtott be a PDSZ Pintér Sándorhoz az államilag gondozott gyerekeknél végzendő „IQ-tesztek” miatt

Sajtóértesülések szerint egy bizonyos Testometrika nevű orosz oldallal végeztetnek "IQ-teszteket" az állami gondozásban lévő gyerekeknél.

Közérdekű adatigénylést nyújtott be a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Pintér Sándor belügyminiszterhez az államilag gondozott gyerekeknél végzendő „IQ-tesztek” miatt – derül ki a PDSZ Facebook-bejegyzéséből.

Sajtóértesülések szerint az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat a belügyminisztérium felkérése nyomán elrendelte „IQ-tesztek” végzését államilag gondozott gyerekeknél egy bizonyos Testometrika nevű orosz oldalon. A 444 beszámolója szerint a Testometrika esetében az adatkezeléshez már azzal hozzájárul az ember, ha megnyitja az oldalt, és kérvényt kell küldenie, ha ezt vissza akarja vonni. A szöveg szerint

az orosz törvények lehetővé teszik, hogy bizonyos esetekben akkor is tovább kezeljék az adatokat, ha a látogató külön jelzi, hogy nem járul hozzá ehhez.

A PDSZ szerint „megfelelő reliabilitás- és validitás-vizsgálatok, megfelelő szakemberek bevonása nélkül a közvélemény megtévesztésére adhat okot, ha ezekre IQ-tesztként hivatkozunk”. „A közvélemény tisztánlátása érdekében ezért kérjük, szíveskedjenek a következő kérdésekben foglalt adatokat részünkre kiadni” – írják.

Felidézik, hogy a sajtóban megjelent értesülések szerint az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálatot arról értesítették, hogy IQ-tesztfelvételt végeznek a 6-12 éves gyermekek körében (szeptember 1-jén pedig a 13-18 éves gyerekek körében), amihez a Testometrika platformot választották ki. Mindazonáltal

pszichológus és pszichopedagógus tagjaik jelezték, hogy szemben a jelenleg elérhető intelligencia vizsgálatokkal, amelyekből érvényes és megbízható total IQ-érték számítható (pl. WISC-IV, WAIS-IV, WPPSI-IV, stb.), a Testometrika online platform tesztjének adatai nem ismertek.

A pedagógus szakszervezet a „közvélemény tisztánlátása érdekében” azt kéri a tárcától, hogy adják ki számukra az adatokat a következő kérdésekkel összefüggésben:

  • Milyen döntés-előkészítő háttéranyagok álltak rendelkezésükre a Testometrika platform IQ-vizsgálatának reliabilitásával kapcsolatban? Azaz, milyen mintákon, milyen statisztikai próbákkal igazolták, hogy a teszt megbízható eredményt ad?

  • Milyen döntés-előkészítő háttéranyagok álltak rendelkezésükre a Testometrika platform IQ-vizsgálatának validitásával kapcsolatban? Azaz, milyen adatok álltak rendelkezésükre, hogy a teszt érvényességéről megbizonyosodjanak, hogy valóban, azt méri, amire szánták?

  • Milyen döntés-előkészítő háttéranyagaik állnak rendelkezésre a Testometrika platform IQ-vizsgálatának értelmezésével kapcsolatban? Milyen adatok állnak rendelkezésükre arról, hogy milyen állítások tehetők megbízhatóan az elért eredmények alapján, milyen fejlesztések, ellátások vagy egyéb döntések merülnek fel indikációként az elért eredmények függvényében?

  • Pontosan milyen szakmai kvalifikációval rendelkező szakemberek fogják az eredményeket kiértékelni? Milyen egyéb dokumentumokkal fogják összevetni a Testometrika platform tesztjéből származtatott eredményeket?

Freund Tamás szerint az a fontos, hogy a kormányzati döntéseket támogató tudományos tanácsadás mindenkor tényszerűen, szakszerűen és illetéktelen befolyásolástól mentesen történjen.