Szerbia;benzinár;EU-szankciók;olajimport;

- Szerbiának is alkalmaznia kell a szankciókat

Szerbiának egyre nehezebb lesz lavíroznia az Európai Unió és Oroszország között. Aleksandar Vucic elnök hintapolitikája nem működhet a végletekig, Belgrád ezzel szembesülhet az orosz kőolaj importja kapcsán. Szerbia eddig az olcsó orosz gáz és olaj haszonélvezőjének számított, de ez aligha lesz mindig így. Vucic a Koszovóról szóló, amúgy nem túl informatív vasárnapi sajtóértekezletén azt mondta: „Inkább hülyeségekről beszélünk, s nem arról, hogy mit kezdünk az árammal, mit csináljunk az olajjal. November elsejétől már nincs számunkra orosz olaj, mivel szankciók alatt állunk.” Az elnök mindezt mellékesen jegyezte meg, miközben ha Belgrád drágábban szerzi be a kőolajat, az nyilván a benzin árát is emeli.

Az orosz többségi tulajdonban lévő szerb olajvállalat, a NIS a hazai szükséglet legnagyobbik részét, mintegy felét Irakból szerezte be, a fennmaradó részt Oroszországból, Kazahsztánból és elenyésző részben Norvégiából. A háború miatt Moszkva ellen elrendelt uniós szankciók nyomán azonban Oroszország 30 százalékkal csökkentette az olaj árát, így Szerbia már szükségletének 60 százalékát szerezte be az oroszoktól. Ezzel együtt jelentősen csökkentették az iraki importot.

Az EU novemberi kezdettel rendelte el az orosz kőolajszálítások tilalmát, bár több ország átmeneti felmentést kapott. Szerbia nyilván azt gondolta, hogy a kőolaj beszerzését illetően is fütyülhet az uniós szankciókra és továbbra is vígan vásárolhatja áron alul az orosz nyersanyagot. Csakhogy a Belgrád által importált összes olaj tankerrel érkezik a horvátországi Omisaljba és onnan jut el az adriai vezetéken, a Janafon keresztül Szerbiába. Tehát az orosz olaj egy uniós szereplőn keresztül érkezik a pancsovai finomítóba, így a büntetőintézkedések hatása elól Belgrád sem bújhat ki.

Szerbiában némi pánik lett úrrá amiatt, hogy mivel jelentősen emelték az orosz importot, ezért őszre benzin nélkül marad az ország. Az illetékesek szerint azonban egyrészt elegendő tartalékkal rendelkeznek, másészt más forrásokból kellő mennyiséget tudnak beszerezni. Ám majdnem biztosan emelkedik a benzin ára. Így látja Velimir Gavrilovic energetikai szakértő is, aki a Danas napilapban rámutatott, hogy az iraki olaj világpiaci ára drágább az oroszénál. Mint mondja, az áremelés csak akkor kerülhető el, ha a kormány csökkenti a nyersanyagra rakódó adóterheket. Nem mindegy egyébként, milyen olajat importálnak: csak az a nyersanyag megfelelő, amit Pancsován képesek feldolgozni.

Jevgenyij Rojzmant korábban brutális pénzbírságokkal próbálták befenyíteni, ezeket egyebek között tüntetésekért, valamint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter bírálata miatt szabták ki rá.