- Nem is az utolsó, hanem az utolsó utáni csepp volt a pohárban – kommentálta Palkovics László, az Országos Meteorológiai Szolgálat felett irányítási jogot gyakorló technológiai és ipari miniszter döntését Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a keddi kormányinfón. Mint arról lapunk is beszámolt, Palkovics hétfőn felmentette a szolgálat elnökét, Radics Kornéliát, valamint Horváth Gyulát, a szolgálat szakmai elnökhelyettesét. Gulyás állította, az OMSZ vezetőinek menesztésére a tűzijátékkal kapcsolatos téves előrejelzés nélkül is sor került volna, ugyanis más problémák is voltak a szervezet vezetésével.
– A felmentés Palkovics határköre, de a kormány teljesen egyetértett a miniszter döntésével, ugyanis a szolgálat vezetőinél korábban is látszódtak különféle kompetenciahiányok – fogalmazott. Ehhez képest Horváth Gyulát példaértékű szakmai tevékenységéért 2020 októberében Magyar Arany Érdemkereszttel tüntette ki Áder János akkori államfő, míg Orbán Viktor két éve, a szervezet 150. születésnapján nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő színvonalúnak titulálta az OMSZ-t.
A miniszter úgy fogalmazott: azzal a kormány is egyetért, hogy a tévedés lehetősége benne van a tudomány munkájában, ám szerinte a téves meteorológiai előrejelzés kudarc, máskülönben az OMSZ nem kért volna elnézést a hibáikért. Arról, hogy kik lesznek az OMSZ új vezetői, s hogy ők miért nincsenek még kinevezve, ha a kormány már régebb óta tervezte a vezetőcserét, Gulyás nem tudott választ adni, mint mondta, erről Palkovics László tud felvilágosítást adni.
„Az Operatív Törzzsel folytatott kapcsolattartási folyamat során olyan elvárások és nyomásgyakorlás merült fel augusztus 19-től kezdve a tűzijáték lefújásának pillanatáig, ami nagy mértékben rátelepedett előrejelzéseink kiadására, kommunikációjára és teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a meteorológiai előrejelzésekben rejlő, tudományosan is elfogadott bizonytalanságot. Határozott álláspontunk, hogy az OMSZ kollégái a jelentős döntéshozói nyomásgyakorlás ellenére is tudásuk legjavát nyújtották és semmiféle vélt vagy valós káreseményért nem felelősek” – írták az OMSZ dolgozói keddi, még a kormányinfó előtt kiadott állásfoglalásukban, melyet Szűcs Mihály nemzetközi elnökhelyettes és Papp Gabriella főosztályvezető mellett 14 osztályvezető írt alá. Az állásfoglalás kiemelte, a szolgálat nem politikai, hanem szakmai háttérintézmény, mely a 2006. augusztus 20-i tragikus kimenetelű ünnepi rendezvények óta minden évben részt vesz az ünnepségek biztonságos lebonyolításáért felelős Operatív Törzs munkájában. A tűzijáték időpontjára és helyszínére vonatkozó prognózisokat az idén is a legjobb szakmai tudásuk alapján készítették, a rendelkezésükre álló információk és adatok alapján támogatták a legjobb döntés meghozatalát – fogalmaztak..
Az OMSZ szakemberei kijelentették, méltatlannak tartják az augusztus 21. óta a kormánypárti sajtóban megjelent, több tárgyi csúsztatást és téves információt is tartalmazó, rosszhiszemű médiamegjelenéseket, ahogy azt is, hogy a döntéshozatallal kapcsolatos felelősséget kizárólag az OMSZ-re hárítják át. Ahogyan az Operatív Törzs kollektív felelőssége téves áthárításának tartják Radics Kornélia elnök és Horváth Gyula szakmai elnökhelyettes azonnali felmentését, mely elfogadhatatlan és alaptalan.
– Mindezek olyan politikai nyomásgyakorlást jelentenek az OMSZ-ben folyó több, mint 150 éves munkára nézve, hogy a továbbiakban nem tudjuk befolyásolásmentesen szakmai tudásunk javát nyújtani – állították az OMSZ munkatársai. Akik a szolgálat integritásának visszaállítása és szakmai függetlenségének megőrzése érdekében szükségesnek tartanák az Operatív Törzs augusztus 20-hoz köthető tevékenységének, döntéshozatalainak, kapcsolattartási módszereinek átvilágítását és az eredmények nyilvánosságra hozatalát egy független vizsgálóbizottság által, ahogyan az augusztus 20-i meteorológiai prognózisok szakmai kiértékelését és annak nyilvánossá tételét is, emellett a vizsgálat idejére a vezetők felmentésének visszavonását is kérték.
A kormányinfón Gulyás Gergely a politikai nyomásgyakorlásra úgy reagált, a saját értelmezésében ez nem igaz, és a kormányból senki sem akar tudós lenni.
Reagált ugyanakkor a Telexnek az egyik kirúgott főmeteorológus. Horváth Gyula jelezte, hogy három hetes szabadságon volt, nem is vett részt a tűzijáték előkészítésében, és a keddi kormányszóvivői tájékoztatóból értesült arról, hogy korábban is fennálló állítólagos „kompetenciahiányok” miatt menesztették őket. Hivatalos indoklás nem volt a felmentésről. „Huszonkét éve dolgozom a meteorológiai mérés-megfigyelés szolgálatában, a legjobb tudásom szerint. Fájt a döntés. De nem tudok tenni ellene, elfogadtam” – fogalmazott. Jelezte: semmi olyan információ nem jutott el hozzájuk, hogy a kormány elégedetlen lenne a meteorológiai szolgálat tevékenységével.
Nincs bocsánat
A Fidesz nemcsak szakmai intézetek vezetőit, hanem akár saját politikusait is kíméletlenül eltávolítotja, ha szembe mennek a párt fősodrával. Mádi László 1990 óta ült a parlamentben fideszes képviselőként, 2010-ben viszont nem sokkal a választások előtt lekerült a párt országos listájáról, miután a kampány során arról beszélt, hogy hosszú távon elképzelhetőnek tartja az ingatlanadó bevezetését. Illés Zoltán, a Fidesz zöldpolitikusa, a második Orbán-kormány környezet- és természetvédelemért, valamint vízügyekért felelős államtitkára 2014-ben nem szavazta meg a parlamentben a paksi atomerőmű bővítését, ezek után pártja nem indította képviselő-jelöltként a választásokon, s kormányzati feladatot sem kapott.
A közszférában több példát lehet felsorolni, hogyan jártak azok, akik akárcsak építő jelleggel, de kritikát mertek megfogalmazni a hatalommal szemben. A rendőrségtől 2014-ben egy józsefvárosi rendőrt bocsátottak el, miután a közösségi oldalon arról írt, hogy amíg a VIII. kerületi kapitányságon még WC-papírra sincs pénz, addig a Terrorelhárítási Központ (TEK) tagjai Q7-es Audikkal furikáznak, fizetésük pedig háromszorosa a mezei zsarukénak. A Katasztrófavédelemtől 2018-ban egy hajdú-bihari tűzoltót rúgtak ki, miután a Facebookon kritizálta a katasztrófavédelem vezetőit. Egy évvel később a siófoki kórház küldött el egy ápolónőt, aki a helyi fideszes országgyűlési képviselőről írt negatívan egy Fb-posztban. Az intézmény elköszönt az orvosigazgatótól is, aki ellenzéki színekben vállalt szerepet az önkormányzati választásokon.
A koronavírus-járvány első időszakában, 2020 tavaszán Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter adatszolgáltatási hiányosságokra hivatkozva leváltotta a székesfehérvári kórház igazgatóját. Csernavölgyi István perelt és pert nyert az Emmi ellen, igaz, az állami egészségügyben azóta sem tudott elhelyezkedni. Lapunk írta meg, hogy néhány hete pert nyert egy kecskeméti tanárnő a Kecskeméti Szakképzési Centrum ellen, miután kiderült, azért álltak el szerződtetésétől, mert a közösségi oldalon bírálta a helyi fideszes városvezetést.
A fideszes médiumoknál sem tűrik a kibeszélést: 2018-ban küldte el Kele János futballblogger-szakértőt – ma már a Momentum elnökségi tagja – a kormánypárti TV2-csoporthoz Spíler TV, miután több Facebook-posztjában is kritizálta Mészáros Lőrinc új sportmárkáját, a 2Rule-t. A Spíler aztán 2021-ben Hrutka János egykori válogatott labdarúgótól, a csatorna szakértőjétől vált meg, mert a korábbi futballista a saját közösségi oldalán arról írt, hogy a család az család.
Átlépnek a szakmai érveken
Az Országos Meteorológiai Szolgálat gyenge érdekérvényesítő képességét, illetve fontosságát a kormányzat számára jól mutatja az OMSZ siófoki obszervatóriumának sorsa is. Mint arról a Népszava többször beszámolt, 2020 késő őszén megkezdődött egy ötemeletes apartmanház építése Siófokon, a meteorológiai obszervatórium közvetlen szomszédságában. Az apartmanház építési engedélyét a Somogy Megyei Kormányhivatal adta meg két éve júniusban a Garancsi István érdekeltségébe tartozó Market-csoport egyik tagjával közös céget alapító Molnár György egyik vállalkozásának, az Azúr Szórakoztatóközpont Kft.-nek, így a cég a siófoki Vitorlás utcában felhúzhat egy nyolclakásos, ötszintes apartmanházat.
A kormányhivatal annak ellenére járult hozzá az építkezéshez, hogy a telek szomszédságában áll az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) obszervatóriuma, ahol 1956 óta működik a balatoni viharjelzés. A szakemberek korábban többször hangoztatták, műszereik leárnyékolása veszélyezteti az állomás méréseinek pontosságát, melyeknek stratégiai szerep jut a térség klímaváltozásának elemzésében, s cseppet sem mellékesen az életvédelem szempontjából fontos viharjelzésben. Ennek ellenére a kormányhivatali határozatot nem támadta meg sem az OMSZ, sem akkori főhatósága, az Agrárminisztérium. Utóbb erre hivatkozott a Miniszterelnökség is, mely végül csak törvényességi szempontból vizsgálta az eljárást, de mindent rendben talált. Mivel az építési engedélyt senki sem támadta meg közigazgatási bíróság előtt, az véglegessé vált. Vagyis a siófoki obszervatórium ellehetetlenítéséhez éppen az OMSZ főhatósága járult hozzá.