Vodafone;Gulyás Gergely;

- Hiába csak 43 éven belül térül meg a Vodafone-vásárlás, az Orbán-kormány szerint jó bizniszről van szó

Miért 49 százalékos hányadot, s miért nem 51-et vásárol az állam a Vodafone-ban? - hangzik a Népszava munkatársának, Papp Zsoltnak a kérdése. 

Ez volt a megállapodás a vásárlásnál. Ilyen arányban fogják fizetni a felek a vételárat, és a nyereségből is ilyen arányban részesednek. Az adófizetők érdeke az az, hogy ha van egy olyan cég, ami nyereségesebb, ma már állami tulajdonrész, akkor ebből az állam részesedjen - válaszolja Gulyás Gergely.

 A Vodafone tavaly mínusz egymilliárdot termelt. Az elmúlt években évi 13-15 milliárd forintot, nem kis pénz, de ezt összevetve a 350 milliárdos állat része, ez 43 éves megtérülés. Tehát most 43 évig várjunk ennek az üzletnek a megtérülésére? Nem értem, mi az üzleti motivációja a kormánynak? - firtatja kollégánk. Az államnak az az érdeke, hogy jó üzletet csináljon. Úgy gondoljuk – feleli Gulyás Gergely –, hogy az állam számára ez jó üzlet, a Vodafone-nál lényegesen nagyobb nyereséget is el lehet érni, és ennek megfelelően született döntés, amit ilyenkor szigorú gazdasági szempontú átvilágítás, vizsgálat, könyvvizsgálást követ, és hogyha ez is alátámasztja azt, hogy egy jó döntés, akkor le tudjuk zárni a tranzakciót.

A miniszter megjegyezte, a magyar kormánynak stratégiai célkitűzései voltak az egyik ilyen stratégiai célkitűzés az az volt, hogy a távközlés területén is a magyar tulajdon legyen jelentős, lehetőleg többségi. Ez pedig egy konkrét ügylet, miután lehetőség volt a Vodafone megvásárlására.

A 4IG kezdett tárgyalni a Vodafone-nal, és ezt követően kapcsolódott be a magyar állam.

Tényleg nem látott a kormány olyan fontosabb célt, amit a jelenlegi gazdasági helyzetben jobb helyre lehetne fordítani, egészségügy, iskolák fűtése, esetleg a rezsiválság szociális hatásainak enyhítése – kérdezte munkatárunk, Gulyás Gergely válasza szerint pedig nem, mert a kettőt ebben a formában nincs értelme együtt kezelni. Az államnak van gazdasági tevékenysége és ennek a gazdasági tevékenységnek önmagában meg kell állni a saját lábán, vagy pedig valamilyen nemzetstratégiai célt kell szolgáljon. Itt mind a kettő egyben van. Mi nemzetstratégiai célnak gondoljuk azt, hogy magyar többségi tulajdon legyen ezen a területen Olyan konstrukcióval fogjuk megvásárolni, ami azt igazolni fogja, hogy ez nem vesz el senkitől. Ha úgy tetszik, akkor nagy valószínűséggel egy olyan hitelkonstrukcióban, ahol a hiteltörlesztő részleteinél több lehet a nyereség – magyarázta. 

Az uniós irányelvet már idén augusztustól át kellett volna ültetni a magyar jogrendbe, ez azonban némileg késik.