Az elmúlt évek egyik legsúlyosabb európai aszálya miatt olyan – csaknem egy évszázada nem látott szinten – alacsony a Duna vízállása, hogy már második világháborús hajóroncsok kerülnek elő belőle a szerbiai Prahovo kikötővárosának közelében – erről számolt be a Reuters hírügynökség.
A hajókat még 1944-ben süllyesztette el a szovjet erők előrenyomulása miatt visszavonuló náci Németország fekete-tengeri flottája, és alacsony vízállás esetén akadályozni szokták a folyami közlekedést.
A kutatók által a globális felmelegedés következményének tartott aszály miatt azonban több mint 20 ilyen hajóroncs bukkant elő a kelet-szerbiai Prahovo közelében, közülük számos továbbra is több tonna lőszert és robbanószert tartalmaz, ezáltal veszélyt jelent a hajózásra.
A helyi halászati iparban dolgozók szintén veszélyben vannak, köztük a folyó túlpartján fekvő Romániában is.
Szinte kiszáradt a Duna Romániánál, néhol gyalog át lehet kelni BulgáriábaA szerb kormány márciusban pályázatot írt ki a roncsok kiemelésére, valamint a lőszerek és robbanószerek eltávolítására, a művelet költsége becslések szerint 29 millió euró.
A hónapok óta tartó aszály és rekordmagas hőmérséklet fennakadást okozott a folyami közlekedésben Európa más részein, köztük Németországban, Olaszországban és Franciaországban is.