Ismét csak a jegybanki alapkamat feletti áron lehet személyi hitelekhez jutni, ez pedig már bőven kétszámjegyű kamatokat jelent, hiszen a Magyar Nemzeti Bank július végén 10,75 százalékra emelte az irányadó rátát. A bankok emiatt augusztusban folyamatosan drágították hiteleiket. A személyi kölcsönök kamatát szinte az összes nagyobb pénzintézet megemelte – konstrukciótól és az ügyfél jövedelmétől függően 0,5-3,21 százalékponttal. Így már jellemzően 13-14 százalék feletti teljes hiteldíjmutatóval (thm) kezdődnek a nagyobb bankok személyi hitel ajánlatai – derül ki a Bank360.hu körképéből. A bankok egy része a jelzáloghitel kamatait is megemelte – kamatperiódustól függően 0,15-1 százalékponttal. A lakáshiteleknél így általánossá vált a 8 százalék feletti thm; még a magasabb jövedelmű ügyfelek számára is erről a szintről indulnak a banki ajánlatok.
A személyi kölcsönök a drágulás ellenére továbbra is jól fogynak. A K&H például az idei év első öt hónapjában 3,8 százalékkal nagyobb összegben folyósított ilyen hiteleket ügyfeleinek. Az átlagos hitelösszeg ugyanakkor 1,8 millió forint, ez pedig valamivel alacsonyabb, mint tavaly.
A pénzintézet adatai szerint a személyi kölcsönök 43 százalékát lakáscélra veszik fel, jellemzően felújításra. (Vélhetően részben a maximum 3 millió forintos otthonfelújítási támogatáshoz szükséges önrész biztosítására). Autóvásárlásra az ügyfelek 29 százaléka fordítja a hitelt.
Árva András, a K&H lakossági szegmensért felelős marketingvezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy minden tizedik személyi kölcsönt hitelkiváltásra vesznek fel. Ez azt mutatja, hogy a kamatemelkedések ellenére egyes esetekben még mindig megéri felvenni a jelenlegi feltételekkel a személyi kölcsönt és lecserélni a korábbi években, magasabb kamattal igényelt hitelt.