Irán;merénylet;Salman Rushdie;

- Irán mossa kezeit a Rushdie-merénylet után

Bár egykor még Ruhollah Homeini ajatollah mondta ki a fatvát a világhírű indiai íróra, az iráni sajtó egy része pedig megünnepelte a merényletet,  a mostani hatalom nem tehet semmiről. 

Senkinek sincs joga Iránt vádolni a Salman Rushdie elleni pénteki támadás miatt. Ezért kizárólag ő maga és hívei a felelősek - írja a teheráni külügyminisztérium közlésére hivatkozva a Reuters.

Az első hivatalos reakciójában az teheráni rezsim egyik szóvivője azt mondta, a szólásszabadság nem igazolja Rushdie vallás elleni sértegetéseit. Salman Rushdie 1988-ban adta ki Sátáni versek című kötetét, melyet egyes muzulmánok úgy tekintenek, hogy az istenkáromló részeket tartalmaz.

 A következő évben Irán akkori legfőbb vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah fatvát, azaz egy olyan rendeletet adott ki, melyben felszólította a muszlimokat, hogy öljék meg az írót, illetve azokat, akik részt vettek a könyv kiadásában. Utódja 2017-ben azt mondta, a döntés visszavonhatatlan. Egyes, keményvonalas iráni médiumok olyan szalagcímekkel ünnepeltek, mint hogy a „sátán megvakult”. A Khoraszán című újság ezt írta: „A sátán úton a pokolba”. a Kajhán című keményvonalas iráni lap – amelynek főszerkesztőjét az Irán legfelsőbb vezetőjének számító Ali Hamenei ajatollah nevezi ki – azt írta, „meg kell csókolni a kezét annak az embernek, aki eltörte Isten ellenségének nyakát”. Több iráni az interneten fejezte ki támogatását.

Persze jócskán akadtak együttérző megnyilvánulások, melyek arról szólnak, hogy dühösek az iszlám köztársaság vezetőire az íróra kiadott fatva miatt.

Mint lapunk korábban beszámolt róla, a világhírű indiai író éppen előadást készült tartani a New York-i Buffalo melletti Chautauqua azonos nevű kulturális központjában pénteken, amikor egy fekete ruhát és fekete maszkot viselő férfi 10-15-ször megszúrta Rushdie-t.

Huszonhárom milliárd euró dotáció és 11,5 milliárd euró olcsó hitel. Ennyi pénzt kapna az EU-tól Lengyelország, amennyiben hajlandó helyreállítja az igazságszolgáltatás függetlenségét.