;

hitelminősítő;Standard & Poor's;államadósság;

- S&P: negatív kilátások Magyarországnak

A korábbi semlegesről, negatívra rontotta a magyar államadósság minősítésének kilátását Standard & Poor’s hitelminősítő, ám az eddigi BBB besorolást megtartotta az ország - így a magyar államadósság befektetésre ajánlott kategóriában maradt. 

A negatív kilátás egy figyelmeztetés magyar kormány számára, azt jelezve, hogy a következő lépés akár az államadósság leminősítse is lehet. Ennek esélye 33 százalék a következő két esztendőben – derül ki a cég közleményéből. Az S&P nem csinált mást, mint reagált a magyar gazdaság kockázatira: az energia- és gázválságra, az uniós források elzárására és nem utolsó sorban a jogállamisági hiányokra. Szóvá tették a vészhelyzeti rendeleti kormányzást, ami miatt a gazdaságpolitika kiszámíthatatlanná vált.

A hitelminősítő elemzése szerint romolhat a magyar adósbesorolás abban az esetben, ha az Európai Unió folyósításai jelentősen késnek vagy komoly mértékben csökkennek, vagy ha érdemben szűkül az ország energiaellátása, különös tekintettel arra, hogy magas Magyarország függése az Oroszországból érkező importtól. A cég ugyanakkor közölte: stabilra javíthatja vissza a magyar adósbesorolás kilátását, ha a külső problémák kezelhetők maradnak, lehetővé téve a gazdasági növekedés helyreállását és a költségvetési hiány csökkenését.

S&P elemzői is azzal számolnak, hogy a magyar kormány és az Európai Bizottság előbb-utóbb megegyezésre jut az uniós támogatások folyósításáról – minden elemző ezzel számol, ezért lenne óriási negatív meglepetés, ha a kormány esetleg mégsem tudna megállapodni Brüsszellel. A cég szerint a magyar gazdaság idén 5,1 százalékkal nőhet – ami első látásra kedvező prognózis, de látva az erőteljes első félévet – ez azt jelenti, hogy második félévben vélhetően nullára csökken a magyar növekedés. Ezt jelzi a jövő évi előrejelzésük is, mely szerint a magyar GDP mindössze 2,3 százalékkal nőhet 2023 egészében – vagyis egy hullámvölgybe kerül a magyar gazdaság az elfőttük állón 9-12 hónapban. 

A második negyedévben még hat százalék felett nőtt a magyar gazdaság, ám a következő hónapokban jelentős lassulás jön az elemzők szerint.