Merénylet áldozata lett pénteken Salman Rushdie. A 75 éves világhírű indiai író éppen előadásra készült a New York-i Buffalo melletti Chautauqua hasonnevű kulturális központjában, amikor egy fekete ruhát és fekete maszkot viselő férfi felrohant a színpadra, és többször megszúrta. Egyik találata Salman Rushdie-t a nyaka jobb oldalán érte.
BREAKING: Author Salman Rushdie has been attacked as he was about to give a lecture in western New York. An @AP reporter witnessed a man storm the stage at the Chautauqua Institution and begin punching or stabbing Rushdie as he was being introduced. https://t.co/bVTbfkLjyL
— The Associated Press (@AP) August 12, 2022
A merénylet hozzávetőlegesen 20 másodpercen át tartott, ez alatt a merénylő a többszöri szúrás mellett nagyjából 10-15-ször ököllel meg is ütötte. Szemtanúk szerint mindezek után Salman Rushdie tudott beszélni és támogatással járni is. Mentőhelikopterrel vitték kórházba.
Az egyik szemtanú azt hitte, hogy a merénylet valójában a mutatvány része, hogy bemutassák, még mindig sok vita van a szerző körül. Eltelt néhány másodperc, mire ráeszmélt, hogy nem eljátsszák az erőszakot.
UPDATE: Salman Rushdie has been transported to the hospital via helicopter. His condition is unknown, per New York State Police.pic.twitter.com/ycR4TnZT2b
— Moshe Schwartz (@YWNReporter) August 12, 2022
A merénylőt a helyszínen ártalmatlanította a New York állami rendőri erők egyik tagja. A férfi személyazonosságáról egyelőre nem hoztak nyilvánosságra információkat, őrizetbe vették.
A man seen in these photographs was taken away by Police in New York after assassination attempt on Salman Rushdie. Identity of the attacker is still unclear. Official statement from New York Police Department is awaited. Medical condition of Salman Rushdie is still unknown. pic.twitter.com/i8sa2FrLfc
— Aditya Raj Kaul (@AdityaRajKaul) August 12, 2022
Úgy tudni, hogy kisebb fejsérülést szenvedett az előadás moderátora is, aki éppen Salman Rushdie bemutatását tartotta a 2500 fős közönség előtt a Chautauqua Institute-ban, amikor jött a merénylő. Salman Rushdie arról beszélt volna, milyen menedéket biztosít az Egyesült Államok a száműzetésben élő íróknak.
Kathy Hochul New York-i kormányzó bejelentése szerint az író életben van, megkapja a szükséges ellátást. Ügynöke, Andrew Wylie később e-mailben azt közölte a Reuters-szel, hogy sebészetre vitték, ahol megműtik. Úgy tudni, a pittsburgh-i egyetemi kórházba (UPMC) szállították.
Salman Rushdie-ra 1989-ban ben mondott ki fatvát Irán akkori első számú vallási vezetője, Ruholláh Homeini ajatollah az író egyik regénye, a muszlimokat állítólag sértő, 1988-ban megjelent Sátáni versek miatt. Az író ellen a mű kiadása után világszerte robbantak ki tiltakozások, köztük Mumbaiban, ahol a demonstráció erőszakba torkollt és 12 ember halálát okozta. Salman Rushdie az Egyesült Királyságba menekült, éveken át titkosszolgálati védelem alatt élt, a vallási rendelettel vérdíjat is kitűztek a fejére, amelyet az az iszlám hívő kaphat meg, aki végez az istenkáromlással vádolt íróval. 1991-ben a könyv japán fordítóját, Igarasi Hitosot halálra késelték. Hasonlóan támadás érte 1991-ben milánói lakásában az olasz fordítót, Ettore Capriolót is, ő azonban túlélte az merényletet. A Sátáni versek norvég kiadójára háromszor rálőttek Oslóban 1993-ban. A török fordító, Aziz Nesin éppen csak megmenekült egy 37 ember életét követelő hoteltűzből 1993-ban.
Salman Rushdie-t először 1989 augusztusában próbálták megölni, amikor is Musztafa Mazeh, egy libanoni férfi bombát helyezett el a London belvárosában található Beverly House szállodában. A bomba azonban Mazeh-et ölte meg, amikor begyújtotta a robbanóanyagot.
2007 júniusában a megosztó írót lovaggá ütötték az Egyesült Királyságban, ami szerte a muzulmán világban heves tiltakozásokat váltott ki. Pakisztán és Irán londoni nagyköveteik visszahívásával jelezték felháborodásukat.
2012-ben Rushdie lemondta egy szereplését az indiai Dzsaipur városában tartott irodalmi fesztiválon, miután a rendőrség arra figyelmeztette, hogy merénylet készül ellene.